Wjazd do Wielkiej Brytanii
Polacy chcący przekroczyć granicę Wielkiej Brytyanii docelowo nie zrobią tego jedynie z pomocą dowodu osobistego, a będą musieli posiadać przy sobie paszport. Ten przepis wejdzie w życie 21 października 2021 r. Podróżujący członkowie UE nie będą musieli natomiast posiadać wizy wjazdowej.
Na terenie Wysp będziemy mogli przebywać w celach turystycznych do 90 dni lub w niektórych przypadkach do co 6 miesięcy.
Dalsze życie w Zjednoczonym Królestwie
Osoby z UE, które obecnie mieszkają w Wielskiej Brytanii będą mogły ubiegać się o przyznanie im statusu tzw. osoby osiedlonej. Aby taki status otrzymać muszą przebywać na terenie Zjednoczonego Królestwa co najmniej 6 miesięcy w roku przez co najmniej pięć lat.
Z kolei osoby przebywające na Wyspach krócej będą mogły w ten sposób uzyskać status tymczasowy.
Długość pobytu wlicza się w obydwu przypadkach do dnia 31 grudnia 2020 r. włącznie.
Nasi rodacy nadal będą mogli na dotychczasowych zasadach korzystać z brytyjskiej służby zdrowia i zasiłków. Takie osoby, podobnie jak inni obywatele Unii Europejskiej, musiały się jednak zarejestrować w systemie osiedleńczym dla obywateli UE - EU Settlement Scheme.
Praca na Wyspach
Już od 1 stycznia znacząco zmieni się dostęp dla nowo przybyłych obcokrajowców do brytyjskiego rynku pracy.
Wraz z nowym rokiem w Wielskiej Brytanii zacznie obowiązywać tzw. system punktowy, na którego podstawie przyznawane będą wizy pracownicze. Punkty otrzymamy m.in. za znajomość języka angielskiego, która będzie koniecznością. Odpowiednio punktowane będą także umiejętności, w których specjalizują się potencjalni pracownicy.
Nie będzie tez możliwa sytuacja, że po przyjeździe do Wielkiej Brytanii, pracy będziemy szukać dopiero na miejscu. Aby rozpocząć pracę musimy wpierw dostać zaproszenie od pracodawcy.
Nauka
Brexit znacząco odbije się także na wymianie studentów, bowiem Wielka Brytania opuszczając szeregi UE, wychodzi także z programu Erasmus (oprócz Irlandii Północnej).
Studenci, którzy przed brexitem rozpoczęli naukę będą mogli ukończyć studia, jednak nie będziejuż nowego naboru dla obcokrajowców w tym roku.
Studenci zagraniczni, zamierzający uczyć się dalej na terytorium Zjednoczonego Królestwa (dłużej, niż przez pół roku), będą musieli uzyskać wizę studencką.
W połowie 2021 r. brytyjskie władze wprowadzą również specjalną wizę absolwencką, która pozwoli pozwoli przez 2 lata po ukończeniu brytyjskiej uczelni poszukiwać zatrudnienia na tamtejszym rynku pracy.
Studia także znacznie podrożeją. Do tej pory studenci z UE płacili za naukę na brytyjskich uczelniach tyle co Brytyjczycy. Teraz koszty nauki będą takie same, jak wcześniej dla osób z tzw. krajów trzecich (spoza UE). Eksperci szacują, że mogą być one nawet 3-4 razy wyższe.
Kontrole na granicy Francji i Wielkiej Brytanii po brexicie
Źródło:
RUPTLY
