Bruksela: Morawiecki na szczycie UE. Polska sceptyczna ws. o neutralności klimatycznej

Leszek Rudziński
Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu UE premier Morawiecki spotkał się  z czołowymi postaciami europejskiej polityki.
Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu UE premier Morawiecki spotkał się z czołowymi postaciami europejskiej polityki. fot. adam jankowski / polska press
Na dzisiejszym szczycie UE rozgrywa się batalia o warunki, jakie poszczególne kraje musiałyby spełnić, aby do 2050 r. Europa osiągnęła neutralność klimatyczną. Jeszcze przed rozpoczęciem szczytu premier Morawiecki spotyka się z czołowymi postaciami europejskiej polityki.

- Polska dokonała ogromnych zmian w celu zmniejszenia emisji i wprowadziła programy jak Czyste Powietrze. Będziemy dalej do tego dążyć. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę odmienny punkt startu Polski i innych krajów pod kątem ilości emisji - przekonywał na europejskim szczycie państw Wspólnoty premier Mateusz Morawiecki.

Odniósł się tym samym do kwestii planowanego osiągnięcia przez UE tzw. neutralności klimatycznej, czyli oprowadzenia gospodarki do takiego stanu, w którym produkcja zanieczyszczeń będzie na równym poziomie z ich redukcją. To z kolei to ma wpłynąć na środowisko naturalne, które zdaniem wielu naukowców i unijnych przywódców coraz bardziej odczuwa globalne ocieplenie i wpływ ludzkości na klimat.

Krokiem do zapobiegania dewastacji środowiska i klimatu ma być przyjęty w środę przez Komisję Europejską „Europejski Zielony Ład”. Sama KE oferuje 100 miliardów euro na realizację tego celu.

Szef polskiego rządu podkreślił, że inne państwa „oparły swoje gospodarki o zupełnie inne źródła energii”. - Będziemy podkreślać te zależności i to, że inne państwa, które chwalą się niższą emisją na głowę mieszkańca, nie pokazują wysokiego importu energii i bardzo wysokiej konsumpcji - mówił premier.

Dodał, że tempo dochodzenia do neutralności musi być zróżnicowane w zależności od tego, od jakiego poziomu startowały poszczególne państwa.

Polska chce rekompensaty
Polski rząd zwraca uwagę, że nasz kraj jest państwem, dla którego ambitna polityka klimatyczna, przewidująca odejście od węgla, będzie bardzo kosztowna.

Oznaczać będzie bowiem przestawienie gospodarki na paliwa nieemisyjne, co z kolei oznacza zamykanie kopalń, czy wygaszanie pieców hutniczych, a co za tym idzie likwidację dziesiątek tysięcy miejsc pracy.

W związku z tym nasz kraj domaga się, by we wnioskach ze szczytu wpisano gwarancje rekompensat kosztów transformacji energetycznej.

Polskiemu rządowi zależy m.in. na zapisach wskazujących na neutralność technologiczną - żeby uwzględnić w nim gaz, czy energetykę atomową. Chce także zapewnienia, że pieniądze na transformację nie uszczuplą polityki spójności, czy polityki rolnej w następnych wieloletnich ramach finansowych.

Spotkania z czołowymi politykami Unii i V4
Nim przystąpiono do negocjacji ws. klimatu premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim oraz z komisarzem UE ds. Rolnictwa Januszem Wojciechowskim.

Również przed szczytem odbyło się spotkanie liderów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Dwa ostanie kraje popierają Polskę, która dotychczas sprzeciwiała się unijnym planom.

A co na temat neutralności klimatycznej myślą sami Polacy. Z sondażu przeprowadzonego właśnie przez Kantar Polska, zleconego przez globalny ruch obywatelski Avaaz wynika, że 69 proc. ankietowanych chce, by polski rząd przestał blokować unijne porozumienie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcą się dorobić na nieszczęściu powodzian

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Wstyd... tyle mogę o tym napisać, straszna ludzka głupota, powinniśmy pokazać mądrość i zmienić datę na 2040... trzeba szybko działać, środowisko i powietrze jest w tragicznym stanie... Totalna porażka władzy na szczytach UE

Wróć na i.pl Portal i.pl