Bursztyn na przekopie Mierzei Wiślanej! Ile go wydobyto do tej pory?
Eksploracja złóż bursztynu to temat, który od początku planów budowy przekopu mierzei towarzyszy tej inwestycji. Jeszcze w 2016 r. przedstawiciele ówczesnego rządu Beaty Szydło mówili, że sprzedaż kopaliny wydobytej z przekopu „sfinansuje całą budowę”. Później, choć badania geologiczne wskazywały, że złoża są rozproszone i trudne w eksploatacji, z ust przedstawicieli ministerstw klimatu i środowiska oraz aktywów państwowych padały informacje o 6,9 tonach bursztynu.
– Wartość 6,9 tony to ilość bursztynu, która znajduje się na całej Mierzei Wiślanej, nie zaś na terenie samej budowy – prostował później na Twitterze Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury. – Na terenie budowy przekopu Mierzei Wiślanej znajdują się dwa złoża bursztynu: 900 kg i 500 kg, przy czym tylko jedno z nich nadaje się do wydobycia.
Na początku 2021 roku Urząd Morski w Gdyni (to ta instytucja w imieniu rządu buduje przekop) poinformował, że do tej pory na terenie budowy kanału żeglugowego wydobyto 17 kg kopaliny. Uzyskano ją w trakcie prac, a nie zaplanowanej eksploatacji. Z tej zrezygnowano, bo zaangażowane środki miały przekraczać potencjalne zyski.
Bursztyn na przekopie Mierzei Wiślanej! Są informacje o dużych bryłach
Jednak obecnie, na terenie Zatoki Gdańskiej postępują prace pogłębiarskie – powstaje tor podejściowy, którym statki będą wpływać do kanału, a następnie śluzą wpłyną na Zalew Wiślany. Według nieoficjalnych informacji, to właśnie w czasie tych prac „wypłynęły” okazy bursztynu wielkości „szybkowaru” (może mieć wartość kilkudziesięciu tys. zł). Roboty miały zostać wstrzymane, a bryła miała zostać zabezpieczona i przekazana Urzędowi Morskiemu. Zaznaczmy bowiem, że jeszcze przed rozpoczęciem prac wprowadzone zostały na placu budowy procedury, mające przeciwdziałać „wyciekowi” znalezisk. Opiniował je Okręgowy Urząd Górniczy.
– Wykonawca od początku realizacji prac ma przyjęte specjalne procedury w zakresie zabezpieczania znalezionego bursztynu. Bursztyn zostanie przez wykonawcę przekazany inwestorowi. Kopalina stanowi własność Skarbu Państwa – podkreśla Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni.
O złoża bursztynu dopytywał kilkukrotnie w Sejmie Marek Rutka, poseł Lewicy z Gdyni. Zaznaczał m.in., że kwestię kopalin w miejscu inwestycji w Nowym Świecie na mierzei powinna zbadać Najwyższa Izba Kontroli.
– Budowa kanału żeglugowego przez mierzeję jest inwestycją za środki publiczne i rząd jest winien pełną jawność w sprawie tej budowy, także gdy chodzi o pozyskiwanie bursztynu – mówi Marek Rutka.
– Informacje o ilości wydobytej kopaliny muszą być transparentne, nie powinny być udzielane jedynie po poselskich interpelacjach. Przecież nie jest tajemnicą, ile kopalnia wydobywa węgla, tak samo powinno być w sprawie bursztynu z przekopu. Nie jest też tajemnicą, że wybrzeże Zatoki Gdańskiej na Mierzei Wiślanej jest zagłębiem tej kopaliny. Informowanie obywateli o 17 kg pozyskanych z terenu inwestycji obraża ich inteligencję. Informacja musi być rzetelna i precyzyjna. Wystąpię z pytaniem, ile bursztynu odzyskano z terenu budowy kanału żeglugowego.
Przekop Mierzei Wiślanej. W pobliżu falochronu zachodniego pojawili się poszukiwacze bursztynu
Dodajmy, że na terenie budowy kanału, w pobliżu falochronu zachodniego, gdzie zrzucano urobek z prac pogłębiarskich, pojawili się w ostatnich dniach poszukiwacze bursztynu.
– Wykonawca wzmocnił ochronę budowy w rejonie miejsca zrzutu materiału. Odbyło się także spotkanie z przedstawicielami policji i uzgodniono obecność patrolu w rejonie budowy do momentu zakończenia obecnego etapu prac pogłębiarskich. Jednocześnie przypominamy, że wejście osób nieuprawnionych na teren budowy jest zabronione, niebezpieczne i każdorazowo będzie zgłaszane do wiadomości odpowiednich służb – zaznaczyła Magdalena Skorupka-Kaczmarek,
przedstawicielka spółki NDI (wykonawcy inwestycji) do kontaktu z mediami.
Pytania o przekop: Czy dzięki inwestycji rozwinie się żeglar...
PYTANIA O PRZEKOP. W dotychczasowych odcinkach:
WSZYSTKO O PRZEKOPIE MIERZEI WIŚLANEJ
Przekop Mierzei Wiślanej. Zobacz animowaną wizualizację inwestycji:
