W środę 20 lutego po pięciu dniach prac zakończono wylesienie terenu pod budowę kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej. Resort Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej poinformował, że posiada już wszystkie niezbędne i prawnie wymagane dokumenty. Aktualnie trwa przetarg, dzięki któremu resort wyłoni wykonawcę głównych robót budowlanych.
- Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma być gotowy w 2022 roku. Znacząco poprawi dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantuje Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego na Bałtyk z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki towarowe, odciążając od nich porty trójmiejskie, przyjmujące jednostki dalekomorskie. Rozwój portu w Elblągu będzie sprzyjał powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawi walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynie na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski. Kanał przez Mierzeję także znacząco poprawi atrakcyjność turystyczną miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym - informuje za pośrednictwem mediów społecznościowych Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej.
Innego zdania są ekolodzy, którzy są przeciwni inwestycji.
CZYTAJ TEŻ: Przekop Mierzei Wiślanej. Drzewa pod przekop już wycięte, a Komisja Europejska chce rozmów
Tymczasem MGWiŻŚ przygotowało specjalną animację, która prezentuje planowany projekt, nałożony na aktualne zdjęcia z Mierzei Wiślanej:
Przypomnijmy, że cała inwestycja ma zakończyć się w 2022 roku. Jej całkowity koszt został oszacowany na ok. 880 mln zł.
POLECAMY NA STREFIE BIZNESU: