Zaćmienie słońca było widoczne w poniedziałek na terytorium od Oceanu Spokojnego do Atlantyckiego. Częściowe może było oglądać już od godziny 18 do 22 czasu polskiego. Jednak najbardziej oczekiwanie zaćmienie całkowite miało miejsce od 19:15 do 20:50. Podziwiać je mogli po kolei mieszkańcy: Oregonu, Idaho, Wyoming, Nebraski, Kansas, Iowa, Missouri, Kentucky, Tennessee, Georgii, Karoliny Północnej i Karoliny Południowej. Zjawisko trwało maksymalnie 2 minuty i 40 sekund, a owe niecałe trzy minuty były ekscytujące nie tylko dla Amerykanów, ale również milionów ludzi z całego świata, którzy przyjechali do USA właśnie dla zaćmienia słońca.
Na tracie całkowitego zaćmienia ludzie gromadzili się na stadionach, placach, parkach i ulicach. Zjawisko podziwiały całe rodziny. Ludzie robili zdjęcia, nagrywali filmy i zakładali specjalnie okulary ochronne, przez które najbezpieczniej jest oglądać zaćmienie. Ponad 60 tys. ludzi przybyło do Carbondale w Illinois, gdzie faza całkowitego zaćmienia słońca trwała najdłużej - 2 minuty i 40 sekund. Mieszkańcy miejscowości będą mogli obejrzeć to ekscytujące zjawisko również w 2024 r.
![Całkowite zaćmienie słońca 21 sierpnia 2017 w USA [ZDJĘCIA] [WIDEO] Kiedy zaćmienie słońca w Polsce?](https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/d4/d4/599bd342cffeb_p.jpg?1503420656)
Zaćmienie oglądał też z balkonu Białego Domu prezydent USA Donald Trump z żoną Melanią i synem Barronem. Wszyscy troje również mieli ochronne okulary, chociaż na początku prezydent popatrzył w słońce bez nich, co uchwyciły światowe media. Częściowe zaćmienie mogli także podziwiać mieszkańcy Kanady.
Zaćmienie słońca transmitowała na żywo w Internecie NASA. Amerykańska agencja kosmiczna, która długo przygotowywała się do tego rzadkiego wydarzenia, obserwowała drogę zaćmienia dzięki 11 statkom kosmicznym, trzem samolotom oraz 50 balonom stratosferycznym.
W Polsce księżyc znajdzie się na tej samej linii, co Ziemia i Słońca i przesłoni tarczę słoneczną, dopiero 7 października 2135 r. Częściowe zaćmienie wydarzy się u nas z kolei 13 lipca 2075 r.
Całkowite zaćmienie słońca 2016 w obiektywie NASA
Źródło: STORYFUL/x-news