Chcemy pogłębiać współpracę pomiędzy giełdami Europy Środkowej

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
materiały prasowe
Rozmowa z Markiem Dietlem, Prezesem Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Czym jest Inicjatywa Giełd Trójmorza, której współpomysłodawcą jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie?

Celem naszej inicjatywy jest pogłębianie współpracy pomiędzy giełdami Europy Środkowej, a przez to promocja naszych rynków i spółek. Wspólnie mamy szansę skuteczniejszego przyciągania inwestorów i pozyskiwania kapitału. Oprócz GPW, która była inicjatorem współpracy giełd Trójmorza, inicjatywa obejmuje sześć innych giełd: czeską, węgierską, słowacką, rumuńską, chorwacką oraz słoweńską.

Europa Środkowa od ponad 30 lat integruje się z Zachodem, proces ten do niedawna koncentrował się na członkostwu w NATO i Unii Europejskiej. Państwom zależało bardziej na integracji z gospodarkami Europy Zachodniej, mniejszą uwagę przywiązywano do równoległej budowy wzajemnych relacji gospodarczych. To się zmienia. Cieszy fakt, że w kluczowych sprawach potrafimy mówić jednym głosem i lobbować w instytucjach unijnych za rozwiązaniami korzystnymi dla naszej części Europy. Musimy stale podkreślać, że stanowiska mniejszych giełd także mają znaczenie.

Praktycznym wymiarem współpracy jest organizowana przez GPW Konferencja Giełd Trójmorza. Czy to skuteczny sposób przyciągania inwestorów?

Oczywiście. Składa się na to kilka aspektów. Po pierwsze: edukacja inwestorów – organizowana konferencja wpisuje się w działania mające uświadomić globalnym inwestorom, często usytuowanym w odległych dla nas krańcach świata, że wojna co prawda toczy się u naszego sąsiada to sytuacja państw Trójmorza jest zupełnie inna i omijanie regionu, w perspektywie średnio- i długoterminowej po prostu się nie opłaca.

Kraje Trójmorza stanowią 1/3 terytorium Unii Europejskiej i 1/4 społeczeństwa UE, ale tylko 10 proc. unijnego rynku kapitałowego. Ponieważ region rozwija się szybciej niż „stara” Unia, jego rola w europejskiej gospodarce – podobnie jak znaczenie lokalnych rynków kapitałowych – będzie się również zwiększać.

Problem w tym, że choć mamy bardzo duży potencjał, wielu inwestorów patrzy wciąż na nas jak na grupę odrębnych mniejszych krajów. Dodatkowo sprawę komplikuje konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą. Wielu inwestorów, np. z Azji Wschodniej, sygnalizuje nam, że z perspektywy kilkunastu tysięcy kilometrów wygląda tak, jakbyśmy również brali udział w tej wojnie. Dlatego staramy się wykorzystywać każdy sposób, aby zmienić to nastawienie. Działając razem, zwiększamy atrakcyjność inwestycyjną regionu i możemy osiągnąć więcej.

Wspólnym zadaniem giełd regionu jest wypromowanie możliwości inwestycyjnych w skali świata wynikających z potencjału państw Trójmorza. Konferencja daje taką możliwość, gdyż wspólny głos staje się bardziej słyszalny na arenie międzynarodowej. W tym zakresie konferencja Giełd Trójmorza daje okazję do przedstawienia planów i inicjatyw strategicznych. Omówienie nowych produktów, segmentu rynku, innowacji technologicznych i rozwoju infrastruktury wpływa na postrzeganie krajów należących do inicjatywy oraz decyzje inwestycyjne.

Należy podkreślić, że konferencja przyciąga kapitał również w sposób pośredni. Dla wielu inwestorów interesującym miejscem do inwestycji jest region Trójmorza jako całość, stąd wyzwaniem, które giełdy muszą pokonać jest fragmentaryzacja rynku. Konferencja jest nie tylko miejscem promowania produktów inwestycyjnych, ale również tworzy przestrzeń do dyskusji nad kształtem i rozwojem kolejnych wspólnych produktów czy inicjatyw ukierunkowanych na inwestorów, którzy są zaciekawieni tą częścią świata, która szybko się rozwija, a jednocześnie może nie być dla nich bardzo widoczna.

Ważnym elementem konferencji jest również omówienie nowych europejskich regulacji – ocena ich wpływu na regionalne, mniejsze rynki kapitałowe i wypracowanie wspólnego stanowiska. To wspólne stanowisko jest zauważane i ma rezonans w UE. Korzystne środowiska regulacyjne sprzyjają rozwojowi rynków i przyciągają inwestorów.

Jak sytuacja na Ukrainie wpłynęła na relacje pomiędzy giełdami wchodzącymi w skład Inicjatywy Trójmorza?

Wojna na Ukrainie odcisnęła piętno na giełdach całego regionu, które borykały się nie tylko ze zwiększoną zmiennością, ale również z odpływem kapitału, wynikającym z geograficznej bliskości prowadzonych działań wojennych. Toczący się konflikt jeszcze bardziej uświadomił jak ważna jest integracja w regionie i że skuteczniejsze jest wspólne przyciągnie inwestorów i pozyskiwanie kapitału poprzez promocję rynków i spółek. Przykładem takich działań może być zorganizowany w 2022 r. ramach obchodów jubileuszu 140-lecia giełdy w Rumunii panel z udziałem Prezesów Giełd Trójmorza.

Paradoksalnie więc, w efekcie rosyjskiej agresji w Ukrainie nasze relacje zacieśniły się. Kładziemy nacisk na wymianę doświadczeń w obszarze technologii informatycznych oraz produktów z nią związanych. Giełdy są m.in. zainteresowane doświadczeniami innych, a GPW ma sporo osiągnięć, którymi mogłaby się podzielić. Przykładami są spółka GPW Ventures i fundusz wspierający rozwój innowacji w szeroko rozumianym sektorze rolnictwa, a także powstająca nowoczesna platforma Private Market oparta na technologii blockchain.

Wojna na Ukrainie i szantaż energetyczny Rosji sprawiły, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego stała się kluczowa. Przy zapewnieniu tego bezpieczeństwa giełdy również mają istotną rolę do spełnienia. Stąd współpraca nie tylko w aspekcie gazu, ale także energii elektrycznej stała się dla giełd jeszcze bardziej kluczowa. Ta współpraca często wychodzi poza ramy Inicjatywy Trójmorza. Jako Grupa Kapitałowa GPW dużo uwagi poświęcamy krajom bałtyckim, ale nie możemy pominąć także naszej kooperacji z giełdami w Grecji i Rumunii.

Szczególnym wymiarem sukcesu i potwierdzeniem konstruktywnych relacji jest nominacja Inicjatywy Giełd Trójmorza do Emerging Europe Awards 2023. Inicjatywa została doceniona za działania na rzecz wspierania współpracy i obrony interesów rozwijających się rynków giełdowych Europy. Wyniki poznamy w czerwcu, ale znalezienie się w top trzy jest już ogromnym wyróżnieniem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Chcemy pogłębiać współpracę pomiędzy giełdami Europy Środkowej - Kurier Lubelski

Wróć na i.pl Portal i.pl