Spis treści
Celem dofinansowania jest wsparcie procesów tworzenia, rozwijania i wprowadzania na rynek innowacyjnych form usług rozwojowych oraz wykorzystywania nowoczesnych technologii, także w formie zdalnej – podkreśla Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). To pomoc dla tych polskich przedsiębiorców, którzy zamiast tworzyć własne technologie, wolą je kupić. Bruksela wychodzi im naprzeciw.
Komu przysługują fundusze europejskie w ramach naboru „Usługi Rozwojowe 4.0”?
Niestety, aby mieć szansę otrzymać tak hojne dofinansowanie, trzeba wcześniej zarejestrować się w Bazie Usług Rozwojowych. Jak można się dowiedzieć ze stron Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), Baza Usług Rozwojowych to ogólnodostępna, bezpłatna baza zawierająca oferty usług rozwojowych świadczonych w rozmaitych formach (m.in. szkoleń, kursów zawodowych, doradztwa, studiów podyplomowych, mentoringu), dzięki którym przedsiębiorcy, ich pracownicy oraz osoby prywatne mogą rozwijać swoje kompetencje oraz realizować zamierzone cele edukacyjne i biznesowe.
Administrowana przez PARP Baza mieści obecnie około 30 tys. usług rozwojowych i łączy firmy oferujące usługi szkoleniowe, doradcze i edukacyjno-dydaktyczne z osobami, które chcą poszerzyć swoje kompetencje. PARP zastrzega jednak, że wsparcie musi być zgodne z rzeczywistymi potrzebami podmiotów BUR, zweryfikowanymi przez beneficjenta lub partnera.
Co zrobić, by moja instytucja trafiła do katalogu BUR?
W BUR może znaleźć się każda instytucja świadcząca usługi rozwojowe, tj. szkolenia i/lub doradztwo. W celu uzyskania wpisu do Bazy trzeba przejść przez proces rejestracji.
Krok po kroku: jak zarejestrować instytucję w BUR?
- założyć imienne konto osobiste,
- wypełnić i złożyć za pośrednictwem BUR formularz rejestracyjny Dostawcy Usług (Karta Dostawcy Usług),
- przesłać oświadczenie o zgodności danych w wymaganej formie.
*Weryfikacji danych podanych w Karcie Dostawcy Usług dokonuje Administrator BUR.
Przydatne informacje:
- Regulamin Bazy Usług Rozwojowych oraz przydatne dokumenty znajdują się na stronie: usługi rozwojowe
- Pod wskazanym linkiem znajduje się: Instrukcja Użytkownika BUR
Pieniądze na zwrot kosztów zakupu licencji może otrzymać podmiot tylko z polskim kapitałem
Nabór wniosków do działania „Usługi Rozwojowe 4.0” trwa 31 sierpnia 2026 r. lub do wyczerpania dostępnych środków. Podmiot z polskim kapitałem ma możliwość uzyskania zwrotu nawet do 80 proc. kosztów udzielonego wsparcia.
Pomoc finansowa udzielana jest w ramach pomocy de minimis. Co to oznacza? W przypadku przedsiębiorstw, które w wyniku otrzymania wsparcia przekroczą limit uzyskanej pomocy de minimis – pozostałe koszty ponad limit ponoszą samodzielnie.
To Cię może zainteresować
Takie warunki muszą spełniać wnioskodawcy ubiegający się o zwrot środków na zakup llicencji:
Projekt skierowany jest do podmiotów posiadających wpis do BUR (uprawniający do publikowania usług z możliwością ich dofinansowania ze środków publicznych), które:
- chcą dzięki wsparciu stworzyć, rozwinąć i wprowadzić do swojej oferty nowe formy usług rozwojowych lub wykorzystać nowe technologie;
- nie posiadają w swojej ofercie form usług czy technologii, o których dofinansowanie się ubiegają;
- nie są dostawcą licencji ani usług szkoleniowych i doradczych dla pozostałych Odbiorców wsparcia w ramach konkursu „Usługi rozwojowe 4.0”;
- mogą otrzymać pomoc de minimis;
- nie są powiązane kapitałowo lub osobowo z dostawcą licencji i Beneficjentem;
- nie otrzymały już wsparcia w ramach konkursu „Usługi rozwojowe 4.0”;
- nie otrzymały dofinansowania na licencje i szkolenia/doradztwo, które chcą zakupić w ramach niniejszego projektu, z innych źródeł.
Operatorzy projektu:
W ramach konkursu „Usługi Rozwojowe 4.0 – oferta dla dostawców usług BUR ", podmioty zarejestrowane w BUR mogą zgłaszać się do trzech operatorów.
Krajowa Izba Gospodarcza w ramach projektu „Inwestycje w usługi rozwojowe”,
Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy INTERIOR Sp. z o.o.,
Ośrodek Doradztwa i Treningu Kierowniczego w ramach projektu „Nowa perspektywa dla BUR”.
Źródła: PARP, PFR.
