Chińska gospodarka spowalnia
Ustępujący premier Li Keqiang stwierdził, że konieczne jest nadanie priorytetu stabilności gospodarczej i wezwał do stworzenia w tym roku w miastach około 12 mln miejsc pracy, co oznacza wzrost wobec zeszłorocznego celu, który zakładał powstanie 11 mln nowych miejsc pracy.
Reuters przypomina, że w ubiegłym roku chińska gospodarka wzrosła zaledwie o trzy proc., co było jednym z najgorszych wyników w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Przyczyny takiego stanu rzeczy to przede wszystkim surowe restrykcje dotyczące koronawirusa, kryzys w sektorze nieruchomości, stłumienie prywatnej przedsiębiorczości i słabnący popyt na chiński eksport.
Priorytetem jest ożywienie gospodarcze
Cel pięciu procent wzrostu znajdował się na dolnej skali oczekiwań, gdyż jak zaznacza Reuters, źródła w Pekinie sugerowały, że wzrost PKB może zostać określony na poziomie sześciu proc.
Chiński przywódca Xi Jinping powiedział wcześniej, że oficjalnym priorytetem w tym roku jest ożywienie gospodarcze oparte na wydatkach konsumpcyjnych, po zeszłorocznym spadku wzrostu PKB, który był drugim najsłabszym wynikiem od co najmniej lat 70-tych.
Wydatki na wojsko rosną
Jednocześnie mają wzrosnąć wydatki na wojsko. – Siły zbrojne Chin muszą wzmocnić gotowość bojową – oświadczył premier Li Keqiang. Budżet obronny ChRL wzrośnie w 2023 roku o 7,2 proc. do 1,55 bln juanów (224 mld USD). Jest to ósmy z rzędu jednocyfrowy wzrost budżetu obronnego. W poprzednim roku wzrósł on o 7,1 proc., licząc rok do roku.
Wydatki Chin na zbrojenia są bacznie obserwowane w stolicach okolicznych krajów i w Waszyngtonie, które starają się odczytać, jak szybko Pekin będzie próbował modernizować swoją armię. Władze ChRL podkreślają, że wydatki te służą wyłącznie celom obronnym.
– Nasze siły zbrojne, skupiając się na celach na stulecie chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej w 2027 roku, powinny pracować na rzecz wykonywania operacji wojskowych, wzmocnić gotowość bojową i podnieść zdolności militarne – powiedział Li w sprawozdaniu na rozpoczęcie sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (OZPL).
OZPL zatwierdzi zmiany w administracji państwowej, wynikające z ubiegłorocznego XX zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Przywódca partii i kraju Xi Jinping sięgnie najpewniej po trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL, a nowym premierem zostanie prawdopodobnie jego bliski współpracownik Li Qiang, który na zjeździe KPCh został drugim pod względem rangi dygnitarzem partii.
Chiny posiadają jedną z najliczniejszych armii
Chiny posiadają jedną z największych armii świata pod względem liczby żołnierzy. W ostatnich latach pod rządami Xi prowadziły również szeroko zakrojoną kampanię jej modernizacji, opracowując systemy rakietowe, myśliwce o obniżonej wykrywalności czy lotniskowce. Chińskie wojsko zwiększało też aktywność na okolicznych morzach, w tym na spornym Morzu Południowochińskim i w okolicach Tajwanu, co prowadziło do napięć w relacjach z USA i krajami regionu.
Budżet wojskowy ChRL jest ponad trzy razy mniejszy niż wydatki militarne Stanów Zjednoczonych, choć wielu dyplomatów i zagranicznych ekspertów jest zdania, że oficjalne dane z Pekinu są zaniżone.
Jest to pierwsze posiedzenie chińskiego parlamentu od czasu, gdy w grudniu, po ogólnokrajowych protestach, Chiny nagle zrezygnowały ze swojej polityki zero-COVID.
Źródło:
