Chryzantemy ozdobią ogród przez całą jesień. Mogą też być na lata. Sprawdź, jak o nie zadbać i jak przesadzić z doniczki do ogrodu

Grażyna Zwolińska, Katarzyna Laszczak
Chryzantemy kwitną wyjątkowo długo i nie są bardzo wymagające.
Chryzantemy kwitną wyjątkowo długo i nie są bardzo wymagające. Katarzyna Laszczak
Chryzantemy zachwycają różnorodnością kolorów i form kwiatów. Do wyboru mamy tradycyjne, bylinowe, które są odporne na mróz i w ogrodzie będą przez lata. Dodatkowo wczesną jesienią pojawia się całe mnóstwo chryzantem doniczkowych. Niektóre z nich również można sadzić w ogrodach. Sprawdź, jak uprawiać chryzantemy i jak je przesadzić z doniczki do ogrodu.

W skrócie

Inna nazwa chryzantem to złocienie, bo po grecku „chrysos” to złoty (a chryzantema oznacza „złoty kwiat”). Różnorodność chryzantem jest ogromna. Kojarzą się z jesienią, bo kwitną w najlepsze jeszcze w październiku i listopadzie, ale chryzantemy bylinowe zakwitają już latem. Natomiast jesienią rzeczywiście pojawia się całe mnóstwo chryzantem w doniczkach, które mogą ozdobić balkony i tarasy, ale także rabaty, bo można je przesadzić do ogrodu. Trzeba jednak liczyć się z tym, że nie wszystkie są odporne na mróz.

Tradycyjne chryzantemy jak z babcinego ogródka

Te jesienne kwiaty są jednymi z nielicznych, które kwitną na grządkach jeszcze w drugiej połowie października i w listopadzie. Klasyczne ogrodowe chryzantemy, kojarzące się z babcinymi ogródkami, mają najczęściej różowo-fioletowe, niewielkie, ale liczne kwiaty. Niestraszne ich płatkom nieduże przymrozki.

Aby łodygi tych chryzantem pod ciężarem kwiatów nie rozkładały się na boki (a mają taką tendencję), trzeba wiosną, kiedy osiągną 10-15 cm, uszczknąć ich czubki. Spowoduje to rozkrzewienie się rośliny. U odmian letnich wystarczy taki zabieg przeprowadzić raz, u chryzantem jesiennych dwa, trzy razy.

Chryzantemy na rabacie – jak je uprawiać?

Chryzantemy możemy uprawiać z sadzonek kupionych wiosną. Bylinowe chryzantemy można także spotkać w sprzedaży wczesną jesienią. Będą ładnie rosły i obficie kwitły, jeśli dodamy do ziemi trochę mineralnego nawozu z azotem. Nie wolno go jednak dawać w momencie sadzenia, lecz nieco wcześniej, by mógł się trochę rozłożyć w glebie. Świetnie sprawdza się także dodatek granulowanego obornika (np. owczego), kompostu, a także mączki bazaltowej. Rabatowe chryzantemy mocno się rozrastają. Nie sadźmy ich zbyt blisko siebie. Lubią ziemię lekko kwaśną lub obojętną. Nie służy im podmokła, ale gdy nie pada, należy je podlewać (najlepiej nie mocząc przy tym liści i kwiatów).

Podobnie jak w przypadku „babcinych” chryzantem, ważne jest uszczykiwanie czubków. Zabieg ten wykonuje się, gdy rozpoczyna się wzrost rośliny, na młodej niezdrewniałej części pędu, nad piątym – ósmym liściem. Jeśli tego nie zrobimy, pędy pójdą w górę i pokrój rośliny będzie nieatrakcyjny.

Sprawdź: Jak zaoszczędzić na kupowaniu dalii? To musisz zrobić, żeby mieć je z roku na rok

Jak zabezpieczyć chryzantemy na zimę?

Kiedy ogrodowe chryzantemy przekwitną, należy skrócić ich zaschnięte pędy i dobrze okryć na zimę karpy korzeniowe (korą, trocinami lub gałązkami iglastych drzew). Są też zwolennicy pozostawiania pędów chryzantem do wiosny. Przekonują, że zatrzymujący się między łodygami z zasuszonymi liśćmi śnieg tworzy poduszkę zabezpieczającą przed przemarzaniem roślin.

Pamiętaj o odmładzaniu chryzantem

Rosnące kilka lat w jednym miejscu chryzantemowe krzaki trzeba odmłodzić, dzieląc karpy na kilka części. Najlepiej zrobić to wczesną wiosną. Kawałki karp należy posadzić do żyznej, próchniczej ziemi. W zbyt lekkiej, piaszczystej, chryzantemy częściej przemarzają. Narażone są też na przesuszenie.

Chryzantemy z donic posadź przed zimą w ogródku

Co zrobić z drobnokwiatowymi, tworzącymi charakterystyczne kopuły chryzantemami w tarasowych donicach? Wyrzucić, gdy przekwitną? Niekoniecznie. Gdy chryzantemy zakończą kwitnienie albo kwiatostany zostaną zmrożone, można bryłę rośliny wyjąć z donicy i posadzić w ogrodzie. Pędy należy obciąć, zostawiając 1/3-1/4 ich długości. Oczywiście podlać. Przed zimą okryć, np. igliwiem lub korą. Tak zabezpieczone powinny przetrwać do wiosny, chyba że zima będzie szczególnie mroźna. Wiosną chryzantemy wypuszczą młode pędy i zakwitną już w lipcu lub sierpniu. Wprawdzie ta operacja nie zawsze się udaje, ale do stracenia mamy niewiele, a do zyskania – piękną roślinę. Pamiętajmy, że im drobniejsze kwiaty ma chryzantema, tym bardziej jest mrozoodporna.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl