Clint Eastwood kończy 93 lata. Przez lata uchodził za ikonę męskości

OPRAC.:
Damian Kelman
Damian Kelman
Clint Eastwood obchodzi 93. urodziny. Przez lata był ikoną męskości.
Clint Eastwood obchodzi 93. urodziny. Przez lata był ikoną męskości. Screen z YouTube / Christian Bates
Clint Eastwood świętuje 93. urodziny. Aktor przez lata cieszył się ogromną popularnością, będąc uznawanym za ikonę męskości. Pamiętacie jego największe role?

Spis treści

Clint Eastwood kończy 93 lata

Clint Eastwood urodził się 31 maja 1930 roku w Saint Francis Memorial Hospital w San Francisco w Kalifornii. Od początku stwarzał pozory niegrzecznego chłopca, by później odnaleźć się w rolach ideału męskości.

Jeszcze w Piedmont Middle School, do której uczęszczał, uzyskiwał słabe wyniki w nauce, a do tego został usunięty z placówki za napisanie nieprzyzwoitej wiadomości do urzędnika szkolnego na tablicy wyników przy szkolnym boisku sportowym. To jednak nie wszystko, bo był też odpowiedzialny za spalenie kukły na trawniku przed szkołą.

Jego najbliżsi i sam Eastwood nigdy nie ukrywali, że nie po drodze było mu ze szkołą. Wolał się dobrze bawić, a później pracować, będąc m.in. ratownikiem, sprzedawcą czy strażnikiem leśnym. Mimo to próbował się zapisać na Uniwersytet w Seattle, ale został powołany do armii USA podczas wojny koreańskiej.

Nawet w mundurze nie chciał podporządkować się obowiązującym regułom. Służąc jako ratownik w Fort Ord w Kalifornii nie miał problemów, by romansować z jedną z córek oficera. Podczas powrotu z jednego ze spotkań, będąc pasażerem bombowca, był uczestnikiem katastrofy, gdy pojazd stracił paliwo i rozbił się w oceanie.

Wyszedł z tego jednak niemal bez szwanku, płynąc razem z pilotem na tratwie ratunkowej ponad trzy kilometry.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Kariera aktorska Clina Eastwooda

To właśnie w czasach Fort Ord został dostrzeżony przez ekipę filmową, jednak na planie nie radził sobie zbyt dobrze. Widać było, że jest amatorem i nie wie, jak zachować się przed kamerą. Nadrabiał wyglądem i posturą, zwłaszcza swoim wzrostem, wynoszącym 193 centymetry.

Ostatecznie w 1954 roku otrzymał pierwszy kontrakt na 100 dolarów tygodniowo i rozpoczął zajęcia teatralne. Miesiąc później wziął udział w pierwszym przesłuchaniu, ale na rolę musiał jeszcze poczekać.

Debiutował w filmie "Zemsta potwora" z 1955 roku. Tak zaczęła się jego wielka kariera filmowa. Dziś może się pochwalić wieloma wybitnymi rolami. Do najbardziej pamiętnych należą:

  • Walt Kowalski w "Gran Torino",
  • Bezimienny rewolwerowiec "Blondas" w "Dobry, zły i brzydki",
  • Bezimienny rewolwerowiec w "Za kilka dolarów więcej",
  • Bezimienny rewolwerowiec w "Za garść dolarów",
  • William Munny w "Bez przebaczenia",
  • Harry Callahan w "Brudny Harry",
  • Josey Wales w "Wyjęty spod prawa Josey Wales",
  • Nieznajomy w "Mściciel",
  • Frank Morris w "Ucieczka z Alcatraz",
  • Kaznodzieja w "Niesamowity jeździec",
  • Frank Horrigan w "Na linii ognia",
  • Szeregowy Kelly w "Złoto dla zuchwałych".

Grane przez niego postacie zawsze charakteryzowały się odwagą, siłą i ogromną męskością, zwłaszcza te westernowe - z trylogii Bezimiennego rewolwerowca czy Brudnego Harry'ego. To właśnie sprawiło, że przez lata był on uznawany za kulturową ikonę męskości.

Ostatni film z jego udziałem ukazał się w 2021 roku. Jest to "Cry Macho".

Obok kariery aktorskiej doskonale radził sobie jako reżyser. Niewykluczone, że niebawem ukaże się kolejna jego produkcja - dramat prawniczy pod tytułem "Juror #2". Zapewne będzie to zwieńczenie jego kariery i ostatni film.

Nagrody Clinta Eastwooda

Rozpoznawalność, talent i pracowitość zostały docenione, Clint Eastwood przez lata otrzymywał branżowe nagrody. Jest jedną z dwóch osób w historii, które były dwukrotnie nominowane do nagrody dla najlepszego aktora i najlepszego reżysera za ten sam film. W przypadku Eastwooda są to "Bez przebaczenia" i "Za wszelką ceną".

Ostatecznie aktor i reżyser zdobył łącznie 37 nagród. Wśród nich znajdują się cztery Oscary - właśnie za wspomniane podwójne nominacje.

Ponadto w jego dorobku znajdują się trzy Złote Globy dla najlepszego reżysera za filmy: "Za wszelką cenę", "Bez przebaczenia" oraz "Bird".

Oprócz uznania krytyków był też doceniany na innych polach. Został m.in. uhonorowany podczas ceremonii w chińskim teatrze Graumana w 1984 roku czy też wprowadzony do California Hall of Fame w 2006 roku. Z kolei rok później otrzymał najwyższe cywilne odznaczenie we Francji - Legię Honorową.

Doceniany jest na całym świecie, a poza wspomnianymi Chinami czy Europą dostał również nagrodę w Japonii, gdzie cesarz Akihito odznaczył go Orderem Wschodzącego Słońca trzeciej klasy za wkład w poprawę stosunków Japonii z USA.

od 16 lat

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Albert
Nic się w tej kwestii nie zmieniło. Dalej jest ikoną męskości.
T
Tom
Pytanko do piszącego ten "artykuł" coś chłopcze chciałbyś napisać od siebie do Mistrza Eastwooda?
Wróć na i.pl Portal i.pl