Co ze znaczkiem z majorem „Zaporą”? Nowe władze Poczty Polskiej zablokowały emisję

Piotr Kobyliński
Poczta Polska wprowadziła zmiany dotyczące kolejności wprowadzenia znaczków pocztowych
Poczta Polska wprowadziła zmiany dotyczące kolejności wprowadzenia znaczków pocztowych Jarosław Wróblewski / Facebook
Od 2016 roku Poczta Polska z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” regularnie emitowała znaczki pocztowe upamiętniające polskich bohaterów. Jednak ostatnie zmiany w zarządzie spółki spowodowały, że teraz zaniechano tego zwyczaju. Poinformował o tym Jarosław Wróblewski, redaktor naczelny Biuletynu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL „Rakowiecka 37”.

Spis treści

75. rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego

- W tym roku 7 marca przypada 75. rocznica śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, legendarnego cichociemnego, żołnierza AK i WiN, zamordowanego przez komunistów na Rakowieckiej i odnalezionego na Łączce przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN – czytamy we wpisie Jarosława Wróblewskiego.

Tegoroczny znaczek Poczty Polskiej, który miał się ukazać 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, miał być hołdem dla "Zapory" i miał prezentować jego wizerunek.

Znaczka w marcu nie będzie

Jednakże, jak informuje redaktor naczelny Biuletynu Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL „Rakowiecka 37”, dwa dni przed planowaną emisją znaczka, Wróblewski otrzymał informację, że emisja się nie odbędzie. Nowe władze Poczty Polskiej zdecydowały o zmianie planu emisji znaczków.

„Zarząd Poczty Polskiej S.A. wnioskuje do ministra właściwego ds. łączności o wprowadzenie zmian do planu emisji znaczków pocztowych na 2024 rok m.in. „Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (z 1 znaczek – marzec, na 1 znaczek – kwiecień)” – czytamy.

Znaczek miał ukazać się 1 marca w nakładzie 120 tys. egzemplarzy. Został wydrukowany. Nie będzie go. Serce boli - podsumowuje Wróblewski dopytując, czy znaczek ukaże się „po terminie” w kwietniu?

Skany w biuletynie „Rakowiecka37”

Decyzja ta budzi wiele emocji wśród osób zaangażowanych w upamiętnianie bohaterów narodowych.

Jedyne, co zostało, to to, że możemy zobaczyć skany wydrukowane w biuletynie „Rakowiecka37”, który będzie można otrzymać w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych na Rakowieckiej 37 – dodaje autor wpisu.

Seria znaczków z sylwetkami żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, zapoczątkowana w 2016 roku, jest ważnym elementem upamiętniania bohaterów narodowych i niezłomnych obrońców polskiej niepodległości.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl