Właściciel auta może cofać licznik, nie jest to zabronione. Jednak od 1 stycznia 2014 r. w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym musi znaleźć się informacja o przebiegu auta. W przypadku wątpliwości co do przebiegu auta możemy sprawdzić tę informację na stacji diagnostycznej, która przeprowadzała przegląd samochodu.
O ile kierowca może korygować stan licznika, to nie może pominąć informacji o tej korekcie przy sprzedaży auta. Zatajenie informacji o cofnięciu licznika w celu sprzedania pojazdu za wyższą cenę jest oszustwem.
Wprowadzenie nabywcy w błąd co do przebiegu auta wypełnia znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem kto celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu, zatem osoba pokrzywdzona powinna złożyć zawiadomienie do organów ścigania.
Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec nieuczciwego sprzedawcy? Można żądać zwrotu części pieniędzy, albo złożyć zawiadomienie na policję o popełnieniu przestępstwa. Oszustwo trzeba jednak udowodnić. Sprawcy trzeba udowodnić, że działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, więc nieuczciwi sprzedawcy mają możliwość kombinowania i wykazywania, że to nie oni dokonali korekcji licznika, a jeśli już, to ich celem nie było osiągnięcie korzyści majątkowej. W prawie karnym rządzi zasada domniemania niewinności, więc to oskarżyciel musi udowodnić cel działań sprawcy, a także zamiar bezpośredni lub ewentualny, czyli wprowadzenie w błąd kupującego albo przynajmniej godzenie się na to. Z kolei niekorzystne rozporządzenie własnym mieniem to zawarcie umowy sprzedaży i zapłacenie zawyżonej ceny w stosunku do wartości auta.
Udowodnienie przestępstwa należy do prokuratora, ale w interesie poszkodowanego leży dostarczenie organom ścigania dowodów. Co może pełnić taką rolę? Dowodem może być np. zeznania świadków, czy zawarta umowa.
Pokrzywdzony może skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi, czyli może żądać obniżenia ceny albo odstąpić od umowy. W przypadku sprzedaży konsumenckiej ma na to dwa lata od wydania towaru, w innych przypadkach tylko rok. Posiada także prawo do dochodzenia odszkodowania, jeżeli poniósł on szkodę, musi jednak udowodnić winę sprzedawcy.
Podstawa prawna:
Art. 286 par 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88. poz. 553 z późn. zm.)