Kolejne 11% respondentów miało trudności z udzieleniem odpowiedzi, a dokładnie połowa ankietowanych - 50% - jest przekonana, że Ukraina w żadnym wypadku nie powinna iść na ustępstwa terytorialne, nawet jeśli doprowadzi to do przedłużającego się konfliktu. W grudniu 2024 r. taką opinię wyraziła większość (51%) uczestników podobnego badania.
Ukraińcy a wojna i pokój
KMIS podkreślił, że badanie zostało przeprowadzone w okresie poważnego pogorszenia stosunków między Kijowem a Waszyngtonem, któremu towarzyszyła odczuwalna presja zewnętrzna na Ukrainę. Badanie objęło obywateli Ukrainy w wieku powyżej 18 lat mieszkających na kontrolowanych przez rząd obszarach kraju. Próba nie obejmowała mieszkańców terytoriów znajdujących się pod okupacją, ale wśród respondentów znalazły się osoby wewnętrznie przesiedlone, które wcześniej mieszkały w tych regionach. Ponadto badanie nie obejmowało Ukraińców, którzy wyjechali za granicę po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na pełną skalę.
Pod koniec lutego grupa badawcza Rating przeprowadziła sondaż, który wykazał, że 64% Ukraińców popiera bezpośrednie rozmowy między Kijowem a Moskwą. Dla porównania, w styczniu 2024 r. tylko 38% poparło ten pomysł. Jednocześnie 91% respondentów w zeszłym miesiącu kategorycznie odrzuciło możliwość negocjacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w celu zakończenia wojny bez udziału Ukrainy. Według sondażu respondenci byli przekonani, że normalizacja stosunków między Waszyngtonem a Moskwą przyniosłaby korzyści przede wszystkim Rosji, ale byłaby szkodliwa zarówno dla Ukrainy, jak i Unii Europejskiej. Ponadto 81% Ukraińców uważa, że najbardziej realistycznym sposobem zakończenia wojny jest znalezienie kompromisowego rozwiązania w ramach negocjacji z udziałem międzynarodowych mediatorów.
źr. The Moscow Times