Reuters: Putin potwierdził gotowość do negocjacji z Ukrainą bez warunków wstępnych

Grzegorz Kuczyński
Witkoff spotkał się w piątek z Putinem na Kremlu
Witkoff spotkał się w piątek z Putinem na Kremlu kremlin.ru
Podczas rozmów prezydenta Rosji Władimira Putina i specjalnego wysłannika prezydenta USA Steve'a Witkoffa była mowa o wznowieniu bezpośrednich rozmów Moskwy i Kijowa. Poinformował o tym doradca prezydenta Rosji Jurij Uszakow. Reuters donosi, że Putin potwierdził gotowość do negocjacji z Ukrainą bez warunków wstępnych.

Według Uszakowa spotkanie w Kremlu trwało około trzech godzin, a same rozmowy pozwoliły zbliżyć stanowiska nie tylko w sprawie Ukrainy, ale także innych kwestii międzynarodowych. Uszakow podkreślił, że dialog między Moskwą a Waszyngtonem będzie kontynuowany na różnych szczeblach. Strona amerykańska nie skomentowała jeszcze rozmów Putina i Witkoffa.

Piątkowa wizyta Witkoffa w Rosji była czwartą w ciągu dwóch i pół miesiąca. Dwukrotnie odwiedził on Moskwę w celu przeprowadzenia rozmów 11 lutego i 13 marca, a 11 kwietnia był w Sankt Petersburgu. Prezydent USA Donald Trump powiedział wcześniej, że jego administracja dąży do jak najszybszego zawieszenia broni i prowadzi rozmowy z Moskwą i Kijowem w sprawie porozumienia pokojowego.

Reuters opublikował „ostateczną propozycję” USA

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w wywiadzie dla CBS potwierdził gotowość Moskwy do porozumienia, zaznaczając bez podawania szczegółów, że niektóre jego punkty wymagają „dopracowania”. Według mediów Rosja może zgodzić się na zamrożenie konfliktu na obecnej linii frontu, pomimo oficjalnych żądań wobec Ukrainy, wśród których znajduje się rezygnacja z Krymu, czterech anektowanych obwodów i członkostwa w NATO.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że po spotkaniu w Londynie w zeszłym tygodniu przygotowano nowy dokument dotyczący zakończenia wojny, który został już przekazany Trumpowi. Zełenski podkreślił, że porozumienie pokojowe nie może być sprzeczne z konstytucją Ukrainy, w szczególności w kwestiach integralności terytorialnej.

Trump wcześniej oskarżył Zełenskiego o utrudnianie negocjacji, krytykując jego odmowę uznania Krymu za rosyjski. Plan rozwiązania konfliktu przedstawiony przez Stany Zjednoczone nie został ujawniony, ale według CNN w UE istnieje obawa, że Ukraina może zostać zmuszona do ustępstw terytorialnych.

od 7 lat

źr. Radio Swoboda, Reuters

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl