Zaczynali od fantastyki, a teraz stworzyli komiks o objawieniach maryjnych. U dwóch młodych autorów obrazkową historię cudownego spotkania żołnierza z Matką Boską zamówili księża z sanktuarium w Licheniu (wielkopolskie).
- Wiedza zgromadzona w książkach może być dla dzieci zbyt trudna - tłumaczy ks. Wiktor Gumienny, kustosz sanktuarium. - Kiedy rozpoczynałem pracę w Licheniu, zauważyłem, że dużą popularnością cieszy się kolorowanka o sanktuarium. Doszliśmy do wniosku, że komiks na pewno zainteresuje najmłodszych.
Autorami komiksu są:Szymon Adamus 24-letni student dziennikarstwa Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu i Marcin Kępski, 28-letni grafik i architekt. Obaj wychowali się na "Tytusie, Romku i Atomku" - kultowym komiksie PRL-u. To nie pierwsza ich wspólna praca. W 2005 roku ukazał się ich minikomiks w stylu japońskim o tematyce fantastycznej pt. "Piętno".
Ubranie poważnych, religijnych treści w typową dla pop- kultury, rozrywkową formę nie było łatwe. Prace nad "Historią Cudownego Obrazu Matki Bożej Licheńskiej" trwały prawie rok.
- Najpierw powstał szkic scenariusza. Kilka miesięcy spędziliśmy na wertowaniu materiałów o historii Lichenia, starych zdjęć i obrazów, rozmawialiśmy dużo z ludźmi z sanktuarium, konsultowaliśmy każdą stronę - opowiada Szymon Adamus.
Ponieważ komiks miał być przeznaczony dla dzieci, również szata graficzna musiała być adekwatna do poziomu percepcji młodego odbiorcy. Rysunki są proste, utrzymane w żywej kolorystyce. Autorzy wprowadzili do opowieści również postaci dziecięce, które czynią opowieść ciekawszą dla najmłodszych. Najwięcej kłopotów było jednak z przedstawieniem samej Matki Bożej.
- To bardzo trudna postać. Powstało kilka wersji rysunku, ale za każdym razem było coś nie tak. Była albo zbyt dziewczęca, albo zbyt kobieca - mówi Szymon. - A przy tym musiała być naturalna, ale i zjawiskowa - dodaje Marcin Kępski, autor rysunków.
Obrazkowa historia Liche-nia ma 44 strony. Rozpoczyna się w 1813 roku od sceny bitwy pod Lipskiem, w jakiej brał udział Tomasz Kłossowski - żołnierz napoleoński, któremu według podań objawiła się Matka Boża, a kończy w 1852 roku przeniesieniem Cudownego Obrazu z grąblińskiego lasu do Lichenia.
Wydany w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy komiks będzie rozdawany dzieciom pierwszokomunijnym, które od lat w maju i w czerwcu licznie odwiedzają to maryjne sanktuarium.
Licheński komiks to jeden z nielicznych w Polsce o tematyce religijnej i historycznej. W tej formie próbowano z mniejszym lub większym powodzeniem przedstawiać już życie Jezusa, historie biblijne czy biografię Jana Pawła II. Powstały też komiksy o obronie Westerplatte, Poznańskim Czerwcu 1956, powstaniu Solidarności, pacyfikacji w Kopalni Wujek, zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki i Powstaniu Wielkopolskin.