Ćwiczenia Baltops 2022. Pokaz siły Sojuszu i wyraz solidarności NATO. Potężne okręty na Bałtyku

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Baltops 2022
Baltops 2022 SCPO Tomas Donauskas
Czterdzieści pięć okrętów NATO operuje obecnie na Bałtyku, w tym jeden z największych obecnie okrętów na świecie, amerykański USS Kearsage. Od niedzieli trwają ćwiczenia Baltops 2022. Są pierwsze ujęcia zespołów okrętów.

Okręty państw Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz kandydujących do NATO, marynarek szwedzkiej i fińskiej wypłynęły z portów w niedzielę. Do tegorocznej odsłony ćwiczeń Baltops swoje jednostki desygnowało łącznie 16 krajów. Polską Marynarkę Wojenną reprezentują m.in. okręt transportowo-minowy ORP Toruń, dwa trałowce ORP Wdzydze i ORP Drużno. W sumie weźmie w nich udział 45 okrętów, w tym jedne z największych na świecie – brytyjski lotniskowiec HMS Prince of Wales (jednostka liczy 280 m długości, na jego pokładzie bazuje 40 samolotów i śmigłowców) oraz amerykański okręt desantowy USS Kearsage (długość 257 m), zdolny do desantowania ponad 1600 żołnierzy piechoty morskiej, wspieranych z jego pokładu samolotami i śmigłowcami.

Komponent powietrzny połączonej floty stanowi 75 samolotów i śmigłowców, a na pokładach ćwiczących jednostek jest łącznie 7 tys. marynarzy.

Ćwiczenia Baltops 2022

Ćwiczenia Baltops 2022 potrwają łącznie dwa tygodnie. Dowództwo ćwiczeń podkreśliło ich cel – dwutygodniowe manewry tak potężnych sił to sygnał i demonstracja. Mają one pokazać zarówno obronny charakter NATO, jak i gotowość Sojuszu do obrony regionu Bałtyku.

Jeszcze w maju, gdy flota mająca wziąć udział w ćwiczeniach zmierzała w rejon koncentracji, o założeniach Baltops 22 informował John Kirby, sekretarz prasowy Pentagonu. Zapowiedział m.in., że okręty NATO będą czuwać nad bezpieczeństwem bałtyckich szlaków żeglugowych. Kirby zapowiedział scenariusze operacji desantowych, artyleryjskich, działań przeciw okrętom podwodnym, obrony powietrznej, a także operacje rozminowania, unieszkodliwiania materiałów wybuchowych oraz operacje nurkowania i ratownictwa.

- Manewry zapewniają wyjątkową okazję szkoleniową, wzmacniając połączone zdolności reagowania i mając kluczowe znaczenie dla zachowania wolności nawigacji i bezpieczeństwa w regionie Morza Bałtyckiego – mówił Kirby.

- Szkolenie, które rozpoczęło się w Sztokholmie w Szwecji wydarzeniem Pre-Sail, a zakończy w Kilonii w Niemczech, będzie składać się z dwóch etapów: szkolenia mającego na celu wzmocnienie potencjału obronnego Sojuszu, w tym z segmentem obrony powietrznej sił morskich – informuje w komunikacie dowództwo ćwiczeń. - Głównym natomiast celem jest dalsza interoperacyjność w sektorach operacji amfibijnych, zapewnienie swobody żeglugi, walki z okrętami podwodnymi, akcjami rozminowania, ewakuacji medycznej na morzu i ratowania personelu.

Ćwiczenia BALTOPS są prowadzone od 1972 roku i w tym roku będą powiązane z 500. rocznicą powstania Królewskiej Szwedzkiej Marynarki Wojennej oraz – po raz drugi – z dowodzonymi przez Niemcy manewrami Wielonarodowej Grupy Lotniczej.

Baltops 2022

Ćwiczenia Baltops 2022. Pokaz siły Sojuszu i wyraz solidarno...

Dowództwo Baltops podkreśliło również wagę uczestnictwa w Baltops 22 Szwecji i Finlandii, które po ataku rosyjskim na Ukrainę zdecydowały porzucić politykę neutralności i przystąpić do NATO.

- Szwecja i Finlandia wzmocnią bezpieczeństwo swoje i sojuszników wobec nieprzewidywalnych warunków – czytamy w komunikacie.

Co ciekawe, niszczyciel amerykańskiej US Navy USS Gravely, zawinął w niedzielę do Gdyni z wizytą.

- Obecność okrętu U.S. Navy na Bałtyku stanowi demonstrację siły i solidarności członków Sojuszu, a także tworzy atmosferę bezpieczeństwa na morzu konieczną dla niezakłóconego rozwoju transportu i handlu morskiego – podkreśliło w informacji dowództwo Marynarki Wojennej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Ćwiczenia Baltops 2022. Pokaz siły Sojuszu i wyraz solidarności NATO. Potężne okręty na Bałtyku - Dziennik Bałtycki

Wróć na i.pl Portal i.pl