„Wojna hybrydowa” – to działania polegające na wykorzystaniu wojennych i pozamilitarnych instrumentów w zintegrowanej kampanii, która ma zaskoczyć przeciwnika, a potem umożliwić przejęcie inicjatywy i osiągnięcie korzyści psychologicznych. (wg. Military Balance 2015).
Zobacz także: Posłowie i posłanki z woj. podlaskiego. Co oni tak naprawdę potrafią?
Pododdziały 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej i Batalionowej Grupy Bojowej NATO musiały zmierzyć się z wieloma incydentami, które miały na celu dezinformację, prowokację oraz utrudnianie wykonywania zadań w rejonie ich odpowiedzialności.
Żołnierze powinni być odpowiednio przygotowani i umieć reagować na wiele zdarzeń kinetycznych i niekinetycznych – między innymi muszą być w gotowości do udzielenia pomocy poszkodowanym lub potrzebującym, mediacje z niezadowoloną ludnością lokalną czy przeciwdziałanie propagandowym incydentom.
Dlatego podczas intensywnego szkolenia prowadzą wiele działań takich jak patrolowanie, praca na posterunkach obserwacyjnych, współpraca z lokalną społecznością, współdziałanie z władzami samorządowymi, policją, strażą pożarną oraz organizacjami pozarządowymi.
Należy podkreślić, że żołnierze w czasie pokoju przygotowują się do działania w czasie wojny, kiedy zasady są jasne i czytelne dla obu stron konfliktu. Jednak w okresie kryzysu, podczas działań podprogowych uwarunkowania prawne prowadzenia działań bojowych są nieprzejrzyste - dlatego żołnierze powinni być w gotowości do działania w sytuacjach niestandardowych i nieprzewidywalnych.
Jakie były ceny w 2000 roku? Przenosimy się w czasie. Papier...
Białystok. Gala Miss Podlasia 2018