Rozpoczyna się polskie ćwiczenie narodowe pod kryptonimem DRAGON-24 z udziałem sił zbrojnych innych państw.
Ćwiczenia w ramach STEADFAST DEFENDER 24, w tym ćwiczenia narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw, takie jak DRAGON-24 czy organizowane przez U.S. European Command ćwiczenie DEFENDER-24, stanową największy pokaz zdolności obronnych Sojuszu i jego państw członkowskich.
Ćwiczenie DRAGON-24 będzie testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym, przyczyniając się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrując siłę i determinację, które wynikają z jego jedności.
W ćwiczeniu DRAGON-24 zaangażowanych będzie łącznie ok. 20 000 żołnierzy i 3500 jednostek sprzętu z 10 państw NATO, w tym około 15 000 żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Zostaną oni poddani sprawdzianowi współdziałania i wykonywania zadań bojowych na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oprócz działań militarnych w przytoczonych domenach przeprowadzone zostaną także działania wojsk w cyberprzestrzeni.
Główne siły do udziału w ćwiczeniu wydzieli 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, ale zaangażowani w nie będą także żołnierze wojsk specjalnych, sił powietrznych, marynarki wojennej i obrony terytorialnej.
W tegorocznym przedsięwzięciu uczestniczyć będą także elementy obecnych w Polsce wojsk sojuszniczych, w tym natowskiej grupy bojowej eFP (enhanced Forward Presence).
W DRAGON-24 wezmą również udział elementy pozamilitarnej części systemu obronnego państwa od administracji samorządowej na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i gminnym do administracji rządowej.
Zasadniczo ćwiczenie podzielone będzie na dwie fazy. Podczas pierwszej działania będą prowadzone w realiach sytuacji kryzysowej, w fazie drugiej − w ramach operacji obronnej. Żołnierze będą wykonywać zadania na terenie ośrodków szkolenia poligonowego oraz w tzw. terenie przygodnym. Kluczowymi elementami będą przeprawa wojsk sojuszniczych przez Wisłę oraz przemieszczenie Sił Szybkiego Reagowania NATO (VJTF), które będzie elementem łączącym DRAGON-24 z ćwiczeniem BRILLIANT JUMP-24.
Rozpoczęły się NATO-wskie ćwiczenia BRILLIANT JUMP-24 z udziałem 3000 wojskowych z Albanii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji oraz Polski.
Celem ćwiczenia jest przetestowanie szybkiego przerzutu na wschodnią flankę tzw. szpicy, czyli natowskich sił bardzo wysokiej gotowości.
Do realizowanych na poligonie w Drawsku Pomorskim manewrów Polska oddelegowała 1 batalion czołgów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który w tym roku sprawuje dyżur w NATO-owskiej szpicy VJTF. Wielka Brytania przejęła 1 stycznia od Niemiec dowodzenie nad siłami natychmiastowego reagowania NATO (Very High Readiness Joint Task Force – VJTF). Ćwiczenia BRILLIANT JUMP-24 stanowią element STEADFAST DEFENDER 24.
Na poligonie w Drawsku uczestnicy BRILLIANT JUMP-24 zgrają współdziałanie wojsk, zrealizują kilka epizodów, które zakłada scenariusz, po czym zostaną oddani pod komendę dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Dołączą do ćwiczeń Dragon-24.
Od 12 lutego 2024 r. na drogach niemal całego kraju odbywa się zwiększony ruch pojazdów wojskowych związany z ćwiczeniami STEADFAST DEFENDER 24 i DRAGON-24. Do końca maja pojazdy wojskowe będą przemieszczały się niemal we wszystkich województwach, na autostradach, drogach ekspresowych oraz drogach krajowych.
Wszystkie ćwiczenia mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu. Żołnierze 17 Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza rozpoczęli już współdziałanie z żołnierzami słoweńskimi z 74 Brygady Piechoty, którzy razem z Polakami będą uczestniczyć w ćwiczeniu "DRAGON-24".
