Wielkie wspólne ćwiczenia wojsk Polski, Niemiec i Francji w 2025 roku zapowiada szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wielkie manewry wojsk państw Trójkąta Weimarskiego mają się odbywać w Polsce regularnie od 2025 roku. Minister Obrony Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że skoro wojska trzech dużych państw wezmą w nich udział, to ćwiczenia nie mogą być małej skali.

Spis Treści

wiczenia sojusznicze w Polsce o dużym wymiarze

Ogłoszenie planowanych manewrów, to jeden z efektów szczytu ministrów obrony państw Trójkąta Weimarskiego, który odbył się 24 czerwca w Paryżu.

Po zakończeniu rozmów, w których uczestniczyli również: minister obrony Niemiec Boris Pistorius i szef resortu obrony Francji Sebastien Lecornu, Kosiniak-Kamysz powiedział, że zapadły trzy zasadnicze uzgodnienia.

Pierwsze z nich, to wspólne ćwiczenia niemiecko-francusko-polskie na terytorium Rzeczypospolitej w przyszłym roku. - Wspólne ćwiczenia w 2025 roku naszych sił zbrojnych, sojusznicze (ćwiczenia) Trójkąta Weimarskiego stają się faktem - przekazał szef MON.

W rozmowie z polskimi mediami wicepremier wyjaśnił, że wspólne ćwiczenia Trójkąta Weimarskiego mają się odbywać co roku. Pytany o skalę manewrów powiedział, że szczegóły będą ustalane, jednak dodał, że jeżeli trzy poważne państwa biorą się za ćwiczenia, to nie mogą być one małe.

- Była mowa o brygadzie francusko-brytyjskiej, ale minister Pistorius powiedział: "nie ograniczajmy się, mówmy o wspólnych ćwiczeniach sił zbrojnych" trzech krajów - relacjonował szef MON.

Według ministra to przedsięwzięcie będzie miało bardzo duży wymiar.

Mobilność wojsk i wsparcie dla Ukrainy

To niejedyne ustalenia ze szczytu w Paryżu. Ministrowie umówili się również co do wspólnej inicjatywy rozszerzenia działań związanych z mobilnością.

- Inicjatywa o mobilności podpisana pomiędzy Polską, Republiką Federalną Niemiec i Królestwem Niderlandów, rozszerzona o państwa obserwujące jak Belgia i Luksemburg, zwiększa swój potencjał przez deklarację o przystąpieniu Francji do tej inicjatywy - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Francuski minister obrony Sebastien Lecornu, mówiąc o dołączeniu Paryża do inicjatywy mobilności, wyjaśnił, że sygnałem ostrzegawczym, iż kraje europejskie mają problemy z mobilnością, były kwestie logistyczne, które pojawiły się podczas wysyłania czołgów francuskich do Rumunii.

Trzecie wspólne uzgodnienie dotyczy wsparcia dla Ukrainy.

- Aspiracje zachodnie Ukrainy są jak najbardziej naturalne i wspieramy dążenia Ukrainy do UE, do NATO. Żeby to się okazało możliwe i faktyczne, Ukraina musi odnieść sukces, musi być teraz silna, musimy odnosić sukcesy w walce z Rosją. Będziemy ją wspierać i przez przekazywanie sprzętu (...). Wierzymy w większą rolę NATO i liczymy na większą rolę NATO w procesie koordynacji, współfinansowania działania na rzecz wsparcia dla Ukrainy - podkreślił szef MON.

- Francja, Polska i Niemcy chcą, by NATO odgrywało większą rolę we wsparciu Ukrainy - pokreślił szef niemieckiego MON Boris Pistorius. Zaznaczył, że należy poświęcić uwagę także innym państwom, które są dziś zagrożone atakami hybrydowymi ze strony Rosji, jak Mołdawia i Gruzja.

Rozmowy przed lipcowym szczytem NATO

Rozmowy ministrów Trójkąta Weimarskiego dotyczyły też lipcowego szczytu NATO. Kosiniak-Kamysz przypomniał, że niedawno odbyło się spotkanie ministrów obrony Sojuszu przygotowujące ten szczyt. Jako "bezdyskusyjne" ocenił wypełnianie przez państwa NATO zobowiązania do przeznaczania co najmniej 2 proc. PKB. na cele obronne.

Szef MON poinformował, że w Polsce przeszkolono dotąd ponad 20 tysięcy żołnierzy z Ukrainy. Zaznaczył, że Polska opowiada się za takim szkoleniem na własnym terytorium bądź w innym kraju NATO.

Opisał także na konferencji prasowej sytuację na granicy polsko-białoruskiej. - Dzisiaj na polsko-białoruskiej granicy nie ma imigrantów. Są osoby, które atakują polskich żołnierzy, policjantów i strażników granicznych, są do tego szkolone i przygotowywane - powiedział Kosiniak-Kamysz.

- Poprosiłem o wsparcie w tym zakresie - nie militarne, ale wsparcie policyjne, Straży Granicznej (...). Potrzebna jest wspólna, silna odpowiedź Unii Europejskiej na hybrydowy atak na Europę - powiedział szef MON.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl