Podczas uroczystości oddania do użytku nowych pomieszczeń, dyrektor MSZ Wojciech Konieczny oraz prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podziękowali wszystkim osobom, instytucjom i firmom zaangażowanym w przygotowanie, wsparcie i realizację rozbudowy. Obiekt został symbolicznie otwarty oraz poświęcony przez ks. gen. Stanisława Respondka.
Inwestycja polegała na rozbudowie szpitalnego pawilonu B w kierunku północnym oraz południowym na poziomie parteru oraz modernizacji starego SOR-u. Chodziło o dostosowanie funkcji zlokalizowanego na parterze pawilonu do aktualnych wymagań Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Zapewniono więc m.in. prawidłowy podział na obszary (z bezkolizyjną zewnętrzną obsługą): segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, resuscytacyjno – zabiegowe, wstępnej intensywnej terapii, terapii natychmiastowej, obserwacji, konsultacyjne, laboratoryjno–diagnostyczne, stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego (jeżeli zostaną przewidziane w strukturze szpitala) oraz zaplecza administracyjno-gospodarczo-socjalnego.
- W ostatnich latach z miejskich środków zmodernizowaliśmy część szpitalnych oddziałów i kupiliśmy potrzebny sprzęt medyczny. Inwestujemy w miejski szpital, bo chcemy żeby częstochowianie czuli się bezpieczniej, a szpital oferował lepszą opiekę, bardziej komfortowe warunki pracy i był konkurencyjny na rynku usług medycznych kontraktowanych przez NFZ – powiedział podczas otwarcia Krzysztof Matyjaszczyk.
Nowy oddział jest dwa razy większy od dotychczasowego – liczy sobie 900 m2 powierzchni, na której umieszczono dodatkowe 23 łóżka. Większy oddział oznacza też więcej personelu.
- Od 1 kwietnia pracuje tam 6 lekarzy na kontrakcie, dwóch na umowę zlecenie oraz ordynator (więcej o 2 osoby niż dotychczas). Ponadto pielęgniarki i ratownicy medyczni (potrzeba 63 osób) oraz salowe (kilkanaście osób) – poinformował urząd miasta.
Na stanie rozbudowanego SOR-u znalazł się nowoczesny sprzęt do ratowania życia w postaci m.in. kardiomonitorów, respiratora stacjonarnego, respiratora transportowego, pomp infuzyjnych dwutorowych, zestawów do intubacji, defibrylatora, defibrylatora przenośnego, defibrylatora z kardiowersją, pulsoksymetrów przenośnych, stołów zabiegowych, aparatu do znieczulania z monitorem czy zestawu do trudnej intubacji. Realizacja inwestycji była możliwa dzięki pozyskaniu przez Częstochowę funduszy unijnych, które w 60 procentach pokryją koszt rozbudowy. A ten wyniósł prawie 5,6 mln zł.
Każdego dnia na SOR przy ul. Mirowskiej trafia średnio 75 pacjentów, miesięcznie ponad 2,3 tys. osób, co w ujęciu rocznym daje ok. 28 tys. ludzi.
POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
TYDZIEŃ Magazyn informacyjny reporterów Dziennika Zachodniego
