Członkowie gangu oszustów na blik w rękach policjantów

Robert Szulc
Opracowanie:
Tacy przestępcy nie dość, że nas okradają, to jeszcze spędzają sen z powiek uczciwym ludziom. Pięciu podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie pieniędzy oraz liczne oszustwa internetowe zatrzymali funkcjonariusze zwalczający cyberprzestępczość. Przestępcy wyłudzali kody blik, dzięki czemu mogli przejmować całe konta bankowe, by kraść z nich pieniądze. Oszukali - według śledczych - ponad 50 osób.

Zatrzymani przełamując elektroniczne zabezpieczenia, przejmowali konta profili społecznościowych należących do innych osób.

"Następnie nawiązywali korespondencję ze znajomymi osób, których konta zostały przejęte o przesłanie kodu do szybkich płatności internetowych. Po otrzymaniu kodów (blik), wypłacali pieniądze z bankomatów w różnych miastach województwa warmińsko–mazurskiego" - wyjaśnił podkom. Krzysztof Wrześniowski z zespołu prasowego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.

Chcąc uniknąć zdemaskowania, sprawcy podróżowali pomiędzy miejscowościami.

"Używali kamuflażu, wierząc, iż w ten sposób ich tożsamość nie zostanie ustalona. Dodatkowo, wystawiali na sprzedaż podrabiane towary w postaci ubrań znanych marek oraz sprzętu RTV, wprowadzając w błąd kupujących, co do faktu ich autentyczności. Aby się uwiarygodnić, podejrzani podrabiali umowy, które potwierdzały, iż sprzedawany towar jest oryginalny i został nabyty w sklepach firmowych" - podał podkom. Wrześniowski.

Śledczy ustalili, że pieniądze uzyskiwane w toku popełnianych przestępstw podejrzani inwestowali w kryptowaluty i dokonywali ich prania poprzez wielokrotne przelewy pomiędzy kolejnymi rachunkami bankowymi i innymi instrumentami płatniczymi.

"Intensywne czynności funkcjonariuszy Wydziału w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie doprowadziły do zgromadzenia materiału dowodowego, który pozwolił na ustalenie i zatrzymanie sprawców opisywanych czynów" - podał podkom. Wrześniowski.

Zatrzymanym prokurator z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie przedstawił zarzuty dotyczące kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania pieniędzy pochodzących z dokonywanych przestępstw, uzyskiwania nieuprawnionego dostępu do profili na portalach społecznościowych i przesyłanie do wielu osób wiadomości z prośbą o wygenerowanie i przesłanie kodów do szybkich płatności internetowych, które następnie były wykorzystywane do wypłaty pieniędzy z bankomatów.

W przypadku dwóch podejrzanych sąd zastosował tymczasowe aresztowanie.

"W trakcie czynności zabezpieczono sprzęt w postaci telefonów komórkowych, komputerów i innych cyfrowych nośników danych, a także środki psychoaktywne w postaci marihuany oraz materiały o charakterze pedofilskim. Funkcjonariusze zabezpieczyli również kryptowalutę, którą podejrzani kupowali za środki pochodzące z czynów zabronionych" - wyjaśnił policjant.

W skoordynowanej akcji prowadzonej przez Wydział w Olsztynie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości brali również udział funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie.

Pokrzywdzonych zostało ponad 50 osób, zaś straty szacowane są na kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

rs

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl