Czy będzie pomoc Unii Europejskiej dla rolników w związku z powodzią? Jest stanowisko Komisji Europejskiej

Katarzyna Laszczak
Opracowanie:
Pomoc dla rolników z zalanych terenów jest możliwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Trwa ocena sytuacji.
Pomoc dla rolników z zalanych terenów jest możliwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Trwa ocena sytuacji. Jaroslaw Jakubczak/Polska Press
Państwa członkowskie poszkodowane przez powódź, w tym Polska, będą mogły liczyć na pomoc finansową z Funduszu Solidarności. W przeszłości wsparcie z funduszy unijnych – rezerwy Wspólnej Polityki Rolnej – otrzymywali też rolnicy poszkodowani z powodu klęsk żywiołowych. Czy taka pomoc będzie możliwa w tym roku?

Komisja Europejska zapowiedziała możliwość udzielenia pomocy Polsce i innym krajom UE, które dotknęła powódź.

Jak dotąd nie otrzymaliśmy wniosków o wsparcie w ramach Funduszu Solidarności. Nie jest to zaskoczeniem, bo jest to instrument pomocy po katastrofie i państwa członkowskie mają 12 tygodni od dnia poniesienia pierwszych szkód, żeby złożyć taki wniosek do KE – powiedział w Brukseli rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

Po złożeniu wniosku Komisja Europejska ocenia go i może przekazać go do Parlamentu Europejskiego, który głosuje nad przyznaniem wsparcia.

Co z pomocą dla rolników?

W przeszłości wsparcie z funduszy unijnych – rezerwy Wspólnej Polityki Rolnej – otrzymywali też rolnicy poszkodowani z powodu klęsk żywiołowych. Źródło w Komisji Europejskiej powiedziało PAP, że jest jeszcze za wcześnie, by oceniać, czy w tym przypadku konieczne będzie uruchomienie pomocy finansowej. PAP zapytała również rzecznika KE Olofa Gilla o tę kwestię.

Komisja zawsze wspierała rolników w czasach kryzysów (...). Jesteśmy gotowi pomóc poszkodowanym państwom członkowskim w zapewnieniu najbardziej odpowiedniej pomocy w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR). Jesteśmy w kontakcie z władzami krajowymi zainteresowanych państw, abyśmy mogli otrzymać pełną ocenę sytuacji i jej wpływu na rolników. Pomoże nam to również wybrać najlepszy sposób działania, w ścisłej koordynacji z krajami – odparł Gill.

Z Funduszu Solidarności wypłacono w sumie 8 miliardów euro

Fundusz Solidarności został utworzony w 2002 roku w reakcji na katastrofalne powodzie, które nawiedziły Europę Środkową latem tamtego roku. Od tego czasu, wsparcie z Funduszu udzielono w ponad 130 przypadkach. Dotychczas z pomocy skorzystały 24 państwa członkowskie (w tym Wielka Brytania przed brexitem) oraz trzy kraje kandydujące (Albania, Czarnogóra i Serbia), a łącznie wypłacono ponad 8 miliardów euro.

Od 2021 roku, Fundusz Solidarności i rezerwa na pomoc nadzwyczajną są finansowane jako jeden instrument, zwany rezerwą na rzecz solidarności i pomocy nadzwyczajnej (SEAR). Maksymalny roczny budżet SEAR wynosi 1,2 miliarda euro.

W lutym 2024 roku dokonano przeglądu wieloletnich ram finansowych na lata 2021–2027, co zapewniło dodatkowe finansowanie na nowe i pojawiające się wyzwania stojące przed UE. W ramach tego przeglądu maksymalny roczny budżet SEAR zostanie zwiększony o 1,5 miliarda euro.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl