Czy budzi się bestia? Kolejne wstrząsy w okolicach superwulkanu. Panika w Neapolu

OPRAC.:
Andrzej Grochal
Andrzej Grochal
Pola Flegrejskie (Campi Flegrei) czyli płonące pola, to obszar nieustającej aktywności wulkanicznej
Pola Flegrejskie (Campi Flegrei) czyli płonące pola, to obszar nieustającej aktywności wulkanicznej Fot. Flickr/Ambra Galassi
Wstrząs sejsmiczny o sile 4 stopni w skali Richtera wywołały panikę wśród ludności Neapolu i okolic. Do trzęsienia doszło na obszarze kaldery superwulkanu na Polach Flegrejskich w poniedziałek wieczorem na głębokości 3 km.

Kolejne wstrząsy w okolicach superwulkanu

Samo trzęsienie nie wywołało większych szkód oprócz oderwania się fragmentów tynku na budynkach. Jednak jest to już kolejny w ciągu ostatniego tygodnia wstrząs, co wywołało dyskusję o bezpieczeństwie mieszkańców regionu i konieczności zrewidowania oraz uaktualnienia planów ewakuacji ludności z gęsto zamieszkałego terenu wokół superwulkanu.

Pola Flegrejskie są kalderą (czyli zagłębieniem występującym na szczytach wulkanów, powstających w wyniku eksplozji, lub zapadnięcia się wierzchołka – red.) superwulkanu o średnicy 13 km, a także obszarem nieustającej aktywności wulkanicznej. Pod nimi znajduje się gigantyczne jezioro płynnej magmy.

Jest to również gęsto zaludniony obszar. Samą kalderę zamieszkuje ok. 360 tys. osób, zaś w sąsiednim Neapolu mieszka blisko milion ludzi.

Czy budzi się bestia?

W nocy z 26 na 27 sierpnia doszło do wstrząsu o sile 4,2 st. w skali Richtera.

Naukowców niepokoi rosnąca aktywność w rejonie Pól Flegrejskich, która może zwiastować erupcję superwulkanu. Ostatnia miała miejsce w 1538 r. Jednak największa, której ślady możemy przebadać, miała miejsce ok. 39,8 tys. lat temu.

Wówczas ziemia została zalana 200 km sześciennych lawy, a w powietrze wzbiło się 300 km sześciennych popiołów i kawałków skał. Efektem ówczesnej erupcji był spadek globalnych temperatur o 1-2 st. C. Naukowcy podejrzewają ponadto, że mogła się ona przyczynić do wyginięcia Neandertalczyka i zastąpienia go człowiekiem współczesnym w Europie.

Nie oznacza to od razu, że grozi nam katastrofa na skalę światową. Już wcześniej obserwowano okresowe wzrosty aktywności w rejonie kaldery, jednak z czasem aktywność wyciszała się. Tym nie mniej naukowcy obawiają się, że superwulkan zbliża się do „punktu krytycznego”, po którym erupcja będzie nieunikniona.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
USS bestia
Tak, już wstałem
Wróć na i.pl Portal i.pl