Czy można oszukać wariograf? Historia wykrywacza kłamstw

Mariusz Grabowski
Mariusz Grabowski
domena publiczna
Pierwszy wariograf powstał w 1921 roku, a wymyślił go Amerykanin John Augustus Larson (1892-1965). Jego prace kontynuował Leonard Keller (1903-1949). Jednak dopiero pod koniec XX wieku wariograf udoskonalono na tyle, że dziś jest najlepszym sposobem badania prawdomówności podejrzanych.

Komputerowy wariograf wynaleziono na początku lat 90. Jest znacznie bardziej dokładny i pozwalał usunąć z badania zawodny czynnik ludzki. Każdy jednak może odmówić badania wariografem, ale to często oznacza, że rzeczywiście jest winny zarzucanych mu czynów. Urządzenie służy przede wszystkim do pomiaru reakcji fizjologicznych ludzkiego organizmu.

Na podstawie odczytów z kilku czujników jest w stanie zbadać wszystkie reakcje naszego organizmu i na podstawie algorytmu ocenić odchylenia od normy w przypadku określonych pytań. Określone odchylenia mogą świadczyć o tym, czy badany udzielił prawdziwej, czy kłamliwej odpowiedzi.

Całkowita pewność

Mimo odmowy podejścia do badania wariografem, nie może ona zostać wykorzystana jako dowód w sądzie. Są też tacy, którzy sadzą, że są w stanie oszukać urządzenie lub nie wierzą w jego skuteczność. Oszukanie wariografu komputerowego jest jednak niebywale trudne.

Współczesne wariografy są bowiem bardzo czułe i wyłącznie specjalnie przeszkolone osoby mają szansę go oszukać. Bardzo trudno kontrolować całą ludzką fizjologię - jest to niemal nie-możliwe i dlatego badanie wariografem jest tak skuteczne.

Wojsko i wywiad

Skuteczność badania wariografem według badań wynosi od 70 do 90 proc. W przypadku badania wariografem pytania muszę być specyficznie zbudowane, a słowa odpowiednio dobierane. Mogą to zrobić jedynie profesjonaliści.

Osoby przeszkolone pod kątem oszukiwania wykrywacza kłamstw mogą jednak sprawić, że badania mogą zostać utrudnione na poziomie interpretacji i doprowadzić do zakłamania wyników. Ludzka psychika pozwala na manipulację uczuciami czy przywoływanie wspomnieć mogących zafałszować wyniki. Nie są to jednak techniki ogólnodostępne i zazwyczaj wykorzystywane są przez wojsko czy wywiad.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl