Czy Polacy boją się technologii jądrowej?
Badanie na potrzeby PKN Orlen zostało przeprowadzone jeszcze przed rozpoczęciem kampanii informacyjnej spółki na temat SMR-ów.
Zrealizowano je w dniach 28 kwietnia - 8 maja na próbie ogólnopolskiej 1124 osób techniką wywiadów bezpośrednich oraz na próbie 200 osób w każdej z następujących lokalizacji: Włocławek, Ostrołęka, Stawy Manowskie (okolice Oświęcimia), Kraków, Dąbrowa Górnicza, Warszawa i Stalowa Wola-Tarnobrzeg.
Ankieta nie pozostawiła żadnych wątpliwości, ponad 56 procent ankietowanych ocenia, że nowoczesne technologie jądrowe są bezpieczne.
Prezes IBRiS Marcin Duma powiedział, że po inwazji Rosji na Ukrainę energetyka jądrowa awansowała na wyższe miejsca w ocenie. Dodał, że większość Polaków postrzega energię jądrową jako bezpieczną. Wskazało tak niemal 60 procent badanych i to zarówno na "dużym", jak i "małym" atomie.
Osoby, które uznają atom za zagrożenie, stanowiły 19 procent ankietowanych.
Nowe lokalizacje siedmiu reaktorów modułowych
Koncern w kwietniu przedstawił 7 potencjalnych lokalizacji małych reaktorów modułowych - SMR, do końca roku powstanie natomiast kolejnych 13 lokalizacji.
"To jest bardzo dobry wynik. Polskie społeczeństwo chce tańszej energii. Polskie społeczeństwo chce tańszego ciepła. Przy produkcji energii, produktem ubocznym jest ciepło, które zdecydowanie może obniżyć koszty ciepła w miastach, co jest dla nas bardzo ważne. To jest około 56 procent społeczeństwa, które chce technologii SMR-owej, chce małych reaktorów" - ocenił prezes PKN Orlen, Daniel Obajtek.
