Czy warto kupić wentylator sufitowy? Zalety i wady tego rozwiązania

Paula Apanowicz
Wentylatory sufitowe powracają do łask! Choć wciąż możemy kojarzyć je z dawną modą, to coraz więcej użytkowników decyduje się na ich ponowny montaż. Powód jest prosty – upalne lata i męcząca temperatura w mieszkaniu. Wentylator sufitowy z powodzeniem schłodzi salon i pozwoli odetchnąć od panującej za oknem gorączki. Zestawiamy zalety i wady tego urządzenia, aby pomóc w podjęciu zakupowej decyzji.

W treści tego artykułu umieszczone są tzw. linki afiliacyjne naszych partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność, nie ponosząc żadnych dodatkowych kosztów.

Gdy temperatury na zewnątrz zwiastują nadejście upałów, warto pomyśleć o skutecznym schłodzeniu mieszkania. W sklepach znajdziemy różnorodne wiatraki domowe, wentylatory czy profesjonalne klimatyzatory. Dobrym wyborem jest też wentylator sufitowy, który z powodzeniem obniży temperaturę w domu.

Wentylator sufitowy – zalety

Zastanawiasz się, czy warto kupić wentylator sufitowy i czy sprzęt odnajdzie się w Twoim mieszkaniu? Poniżej przedstawiamy najważniejsze zalety wentylatorów sufitowych, które dowodzą funkcjonalności i skuteczności tych urządzeń.

1. Wentylator sufitowy zapewnia dobrą cyrkulację powietrza. Ruch łopatek skutecznie rozprowadza chłodne powietrze w pomieszczeniu, przynosząc ulgę od wysokich temperatur.

2. Wentylator sufitowy może służyć przez cały rok. Latem schłodzi wnętrze, a zimą lepiej rozprowadzi ciepłe powietrze z grzejników, ogrzewając salon czy sypialnię.

3. Kolejną zaletą wentylatorów sufitowych jest energooszczędność. Te urządzenia zużywają znacznie mniej energii w porównaniu z klimatyzatorami. Oznacza to mniejsze rachunki o prąd i dbanie o środowisko.

4. Funkcjonalność wentylatorów sufitowych to natomiast połączenie chłodzenia z oświetleniem. Nowoczesne modele posiadają wbudowane oświetlenie, co odejmuje nam trudu przy montażu osobnych lamp. Dobre światło w salonie, jadalni czy pokoju dziecięcym jest kluczowe zwłaszcza podczas czytania albo nauki, a wentylator sufitowy z oświetleniem dodatkowo zapewni nam optymalną temperaturę.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

5. Lepsza jakość powietrza to kolejny atut wentylatorów sufitowych. Cyrkulacja powietrza zapobiega uczuciu duszności, a ciągły ruch niweluje przykre zapachy. Praca wentylatora sufitowego pomoże również uporać się z nadmierną wilgocią w mieszkaniu.

6. Konserwacja wentylatorów sufitowych jest bardzo prosta. W przeciwieństwie do klimatyzatorów wymagających profesjonalnego czyszczenia i odgrzybiania, wentylatory sufitowe wystarczy regularnie oczyszczać z kurzu.

7. Kolejną zaletą jest cicha praca wentylatorów sufitowych. Oczywiście ta zależy od konkretnego modelu, ale większość innowacyjnych sprzętów emituje naprawdę niewielki hałas z myślą o chłodzeniu sypialni, gabinetu albo pokoju dziecka. Zwykle urządzenia posiadają również regulację prędkości, dzięki czemu możemy ustawić tryb nocny podczas snu, aby zapewnić sobie optymalną temperaturę w czasie odpoczynku, a jednocześnie nie być wybudzanym przez dźwięki pracujących łopat wentylatora.

Wady wentylatorów sufitowych

Wentylatory sufitowe odznaczają się szeregiem zalet. Czy można zatem wymienić jakieś wady tych funkcjonalnych i niezawodnych przy wysokich temperaturach sprzętów? Niestety jak większość urządzeń, wentylatory sufitowe mają swoje minusy, które mogą wpłynąć na podjęcie decyzji o zakupie. Oto najważniejsze z nich:

  • wymagania dotyczące odpowiedniej wysokości pomieszczenia – ze względu na swoją formę i sposób działania wentylatory sufitowe nie odnajdą się w pokojach z niskim sufitem. Przyjmuje się, że odpowiednia wysokość pokoju to przynajmniej 2,3 metra. W niższych przestrzeniach mogą stanowić zagrożenie dla wysokich osób, a także utrudniać codzienne funkcjonowanie.

  • montaż – zwykle wiąże się z dodatkową opłatą za usługi profesjonalnego montera. Samodzielne mocowanie może się zwyczajnie nie udać, gdyż w grę wchodzi odpowiednie podłączenie elektryczne.

  • ograniczone miejsce chłodzenia – kolejną wadą wentylatorów sufitowych jest chłodzenie w bezpośrednim zasięgu, co oznacza, że sprawdzą się przede wszystkim w niewielkich pokojach. W przypadku hal czy metod chłodzenia całego domu wentylator sufitowy nie spełni swojej funkcji.

  • kwestie estetyczne – we wnętrzach urządzonych w stylu vintage lub w klimacie gorącego Południa wentylator sufitowy odnajdzie się jako funkcjonalna dekoracja sufitu. Niestety w nowoczesnych mieszkaniach jego styl gryzie się zwykle z pozostałymi meblami i dodatkami. Należy więc indywidualnie zastanowić się, czy wentylator sufitowy nie zaburzy harmonii eleganckiego salonu albo sypialni urządzonej w estetyce glamour.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Czy warto zainwestować w wentylator sufitowy? Podsumowanie

Podjęcie decyzji o zakupie wentylatora sufitowego jest uzależnione od wielu indywidualnych czynników – w tym wystroju wnętrza oraz wysokości sufitu. Warto jednak zaznaczyć, że zalety tego sprzętu znacznie przeważają nad nielicznymi wadami. Wentylatory sufitowe są warte uwagi ze względu na swoją funkcjonalność i efektywne obniżenie temperatury podczas gorących dni. Mogą służyć przez wszystkie pory roku, nawet zimą, pomagając w rozprowadzaniu ciepłego powietrza, a przy tym walce z wilgocią podczas deszczowej jesieni.

SZukasz okazji na sprzęt AGD? Sprawdź kody rabatowe MEDIA MARKT oraz promocję w innych sklpach online:

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Wróć na i.pl Portal i.pl