Czy Zbigniew Inglot, potentat kosmetyczny, będzie wybierał... rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego?

Zbigniew Bartuś
Wojciech Matusik
Zbigniew Inglot, prezes wielkiej polskiej firmy globalnym zasięgu, został zgłoszony jako kandydat do Rady Uniwersytetu Jagiellońskiej – dowiedzieliśmy się nieoficjalnie. Drugim zgłoszonym kandydatem jest Tomasz Brzostowski, szef centrów usług biznesowych (także w Krakowie) firmy Hitachi Ventara.

Rady to nowy organ władzy w polskich uczelniach, który wprowadziła tzw. reforma Gowina. Ich członkowie wybierani są przez senat także spośród osób spoza uczelni i mają m.in. przedstawiać temu senatowi kandydatów na rektora. W takim trybie będą wybierani rektorzy na najbliższą kadencję.

Firma Inglot powstała w 1983 roku, ale to w XXI wieku rozpoczęła wielka ekspansję na rynki światowe. Dzisiaj Inglot jest znaną na całym świecie marką tzw. kosmetyków kolorowych (szminki, lakiery do paznokci, cienie do oczu itp.). Sprzedaje swe kosmetyki w ponad 500 własnych sklepach w 70 krajach. Promocyjnie współpracowała z wieloma gwiazdami, m.in. z Jennifer Lopez. Kosmetyki produkowane są w Przemyślu, gdzie firma powstała.

58-letni dziś Zbigniew Inglot jest absolwentem fizyki na UJ. W Instytucie Fizyki Jądrowej uzyskał doktorat. Przez lata był tam asystentem, ale prowadził badania również w Getyndze. W 2000 roku zaczął pracę w rodzinnej firmie Inglot. Po śmierci jego brata i założyciela firmy Wojciecha (zresztą absolwenta chemii na UJ) Zbigniew Inglot został w 2016 roku jej prezesem.

Drugim zgłoszonym według naszych informacji kandydatem do Rady UJ jest także 41-letni Tomasz Brzostowski. Szerzej dał się poznać w Krakowie w 2015 roku, kiedy kandydował do Sejmu z trzeciego miejsca listy Nowoczesnej. Zbieżność jego nazwiska ze Edwardem Brzostowskim, w czasach PRL założycielem kombinatu Igloopol i prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej, a po 1989 roku burmistrzem Dębicy jest przypadkowa. Tomasz Brzostowski studiował w Niemczech, Australii i Stanach Zjednoczonych.

Zbigniew Inglot i Tomasz Brzostowski byli dotąd członkami Kapituły Biznesu UJ. Wyboru członków rady dokonuje senat uczelni i powinien to zrobić do czerwca. Kadencja pierwszej Rady składającej się z 7 członków, w tym trzech spoza uczelni, ma potrwać do końca 2020 roku.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Śmierć Pawła Adamowicza jednoczy kraj, Polacy mówią "Stop Przemocy!"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl