Spis treści
Tweet Lasów Państwowych z białym danielem ma już kilkanaście tysięcy wyświetleń
Lasy Państwowe umieściły wczoraj tweeta ze zdjęciem białego daniela. Jest mniejszy od jelenia, ale równie popularny w polskich lasach. Spotkanie "albinosa" podobno przynosi szczęście.
- Spotkanie daniela albinosa przynosi podobno szczęście. Wbrew pozorom białe duszki nie są okazami szczególnie wyjątkowymi, ale przecież im więcej szczęścia, tym lepiej... - napisano w poście w popularnym serwisie społecznościowym.
Białe daniele żyją w Borach Dolnośląskich
Mieszkańców, którzy znają dobrze Bory Dolnośląskie nie dziwi już widok białych danieli. Część z nich wie także, że nie są to albinosy, jak jeszcze do niedawna powszechnie zakładano, a osobniki leucystyczne. Choroba charakteryzuje się mniejszym lub całkowitym brakiem występowania melaniny. To dlatego jeleniowate ssaki nie są brązowe lub siwo-brązowe, jak ich towarzysze ze stada.

Dlaczego w Borach Dolnośląskich żyje już co najmniej kilka białych danieli?
Leśnicy nie znajdują na to pytanie odpowiedzi. Wiadomo, że zanik melaniny u tego gatunku nie jest rzadkością. Białe daniele występują na terenie całej Polski i nie są odrzucane przez stado z powodu swojego odmiennego ubarwienia. Ciekawostką jest fakt, że zwierzęta są mniej płochliwe niż jelenie i mają od nich o wiele lepszy wzrok.
Gdzie spotkamy białe daniele? Mapa dojazdu do Borów Dolnośląskich
Białe osobniki widywane były w lasach mieszanych w rejonie Pieńska, czyli kilkanaście kilometrów od Zgorzelca. Kilka z nich poruszało się w stadzie, w którym występowały osobniki o standardowym ubarwieniu.
Bory Dolnośląskie słyną nie tylko z obecności białych danieli. Cieszą się wyjątkowym uznaniem myśliwych, którzy polują tu na jelenie, sarny i dzik. W tych lasach coraz częściej pojawiają się też wilki. Bory słyną z obfitości grzybów i jagód, ale i produktów regionalnych. Najpopularniejszy w tym regionie jest miód wrzosowy.
ZOBACZ TAKŻE:
Jesteście ciekawi jak wyglądają białe daniele? Zobaczcie je w stadzie z innymi jeleniowatymi.
