Darmowe przejazdy PKP Intercity dla Ukraińców. Od 1 kwietnia nowe zasady. Kto będzie mógł skorzystać?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Tak jak dotychczas bezpłatne podróże będę obowiązywać w 2 klasie pociągów kategorii ekonomicznych (TLK i IC) na terenie całej Polski.
Tak jak dotychczas bezpłatne podróże będę obowiązywać w 2 klasie pociągów kategorii ekonomicznych (TLK i IC) na terenie całej Polski. Andrzej Banas/ Polska Press
Jak poinformowało biuro prasowe PKP Intercity, nowe zasady bezpłatnego przewozu uchodźców z Ukrainy będą obowiązywać od jutra, czyli od piątku, 1 kwietnia. Jednocześnie dodano, że do tej pory wydano ponad 1 mln bezpłatnych biletów dla obywateli Ukrainy. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, żeby pojechać pociągiem za darmo.

– Od 26 lutego ponad 1 mln obywateli Ukrainy podróżowało bezpłatnie pociągami PKP Intercity w różnych kierunkach kraju. Najwięcej osób, bo ponad 305 tys., pobrało darmowe bilety z Warszawy, blisko 151 tys. rozpoczęło podróż z Krakowa, ponad 90 tys. z Przemyśla i ponad 70 tys. z Wrocławia – informuje PKP Intercity.

Jednocześnie dodano, że okres od 7 do 17 marca był szczytowy w zakresie przewozu uchodźców ze stacji przygranicznych. Jednak w ostatnich dniach PKP Intercity odnotowuje istotny spadek w zakresie przejazdu uchodźców pociągami spółki. Natomiast spośród kierunków zagranicznych, najwięcej osób wybiera przejazd do Niemiec.

Bezpłatne przejazdy na nowych zasadach od 1 kwietnia. Co się zmieni?

Jak informuje PKP Intercity, aby skorzystać z bezpłatnych przejazdów w komunikacji krajowej, obywatele Ukrainy będą musieli okazać "ukraiński paszport, który potwierdza przekroczenie granicy po 24 lutego 2022 roku lub dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, np. dowód osobisty, prawo jazdy, legitymacja studencka wraz z potwierdzeniem nadania numeru PESEL osobie, która przekroczyła granicę po 24 lutego 2022 roku".

Z kolei osoby z niepełnosprawnością lub o ograniczonej sprawności ruchowej (dot. mężczyzn w wieku 18–60) oprócz dokumentów wskazanych powyżej będą musiały okazać dokumenty potwierdzające niepełnosprawność. Tu zaznaczono, że honorowane będą również ukraińskie dokumenty.

Kto może skorzystać z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity?

Od 1 do 30 kwietnia br. z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity mogą skorzystać:

  • dzieci i młodzież do lat 18,
  • kobiety,
  • mężczyźni powyżej 60 roku życia,
  • mężczyźni w wieku 18-60 lat, którzy są osobami z niepełnosprawnością lub osobami o ograniczonej sprawności ruchowej.

Przejazdy obywateli Ukrainy nadal będą odbywały się na podstawie nieodpłatnych biletów dodatkowych ze wskazaniem lub bez gwarancji miejsca do siedzenia. Tak jak dotychczas bezpłatne podróże będę obowiązywać w 2 klasie pociągów kategorii ekonomicznych (TLK i IC) na terenie całej Polski.

Połączenia międzynarodowe

– Obywatelom Ukrainy, którzy podróżują do Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii albo Węgier jest wydawany nieodpłatny bilet dodatkowy do ostatniej stacji w Polsce. Dalsza podróż odbywa się zgodnie z zasadami przyjętymi przez koleje zagraniczne – dodano.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl