Debata w amerykańskim Kongresie o praworządności w Polsce i na Węgrzech. "Osłabienie wolności i poszanowania prawa"

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Debata w amerykańskim Kongresie o praworządności w Polsce i na Węgrzech. "Osłabienie wolności i poszanowania prawa"
Debata w amerykańskim Kongresie o praworządności w Polsce i na Węgrzech. "Osłabienie wolności i poszanowania prawa" Pixabay
Na posiedzeniu Komisji Helsińskiej przy Kongresie USA odbyło się wysłuchanie dotyczące "erozji norm demokratycznych w Polsce i na Węgrzech". Politykę obu krajów oceniali eksperci i kongresmeni.

W środę 3 listopada odbyło się posiedzenie Komisji Helsińskiej przy Kongresie dotyczące „erozji norm demokratycznych w Polsce i na Węgrzech". Politykę dwóch państw oceniali zarówno eksperci, jak i kongresmeni.

Zadaniem Komisji Helsińskiej jest monitorowanie praworządności, przestrzegania praw człowieka oraz zasad przyjętych podczas obrad Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w 1975 r. w Helsinkach. Oprócz tego wydaje zalecenia co do kierunków amerykańskiej polityki zagranicznej USA. W jej skład wchodzą członkowie Senatu, Izby Reprezentantów oraz trzej przedstawiciele nominowani przez prezydenta USA.

Posiedzenie rozpoczął przewodniczący Komisji Ben Cardin, który stwierdził, że w ostatnich latach "w Polsce i na Węgrzech widzimy osłabienie wolności demokratycznych i poszanowania prawa”. Przy tym przywołał ranking Freedom House i fakt, że współczynnik demokracji na Węgrzech spadł o 19 punktów, a w Polsce o 20.

Polityk powiedział, że rządy tych dwóch państw uderzają w konkretne grupy społeczne i etniczne, między innymi migrantów i społeczność LGBTQ, korzystając na tym politycznie.

Natomiast wiceprzewodniczący Komisji Steve Cohen przypomniał kampanię wymierzoną w George'a Sorosa, jaka była prowadzona na Węgrzech i wyrzucono z kraju Uniwersytet Środkowoeuropejski stworzony przez niego.

Głos ekspertów

Podczas wysłuchania głos zabrało trzech zaproszonych ekspertów - Heather A. Conley, wiceprzewodnicząca Center for Strategic and International Studies (CSIS), Zselyke Csaky z think tanku Freedom House oraz Dalibor Rohac z American Enterprise Institute.

Wszyscy negatywnie odnosili się do sytuacji w Polsce i na Węgrzech.

Conley, która była także zastępczynią sekretarza stanu ds. Europy w administracji George'a W. Busha, wskazywała, że erozja demokracji na Węgrzech trwa od ponad dekady i ani Unia Europejska, ani USA nie zrobiły nic. Zwróciła również uwagę na niebezpieczeństwo zbliżania się Węgier do Rosji oraz dodała, że należy się zastanowić się nad tym, czy Węgry powinny mieć dostęp do najbardziej strzeżonych tajemnic NATO.

Odnosząc się do Polski mówiła o zagrożeniu praworządności.

- Nie jest moją intencją osłabianie NATO, ale jeśli Polska będzie dalej iść tą ścieżką musimy ocenić czy nasze siły zbrojne są w odpowiednim miejscu – oznajmiła. Wskazywała także na zastosowanie sankcji ekonomicznych wobec Polski i Węgier.

Podobny ton, choć nie tak stanowczy, przybrał Dalibor Rohac, który stwierdził, że „odbywa państwa są na autorytarnej ścieżce”. - Napisały na nowo zasady demokratyczne i reguły obowiązujące w państwie, w których zwycięzca bierze wszystko - mówił.

Jednocześnie zaznaczył, że ze względu na otwarte bliskie relacje Węgier z Chinami i Rosją, amerykańskie podejście powinno być do nich twardsze niż do Polski, która sprzeciwia się wpływom Rosji oraz jest wyważona względem Chin.

Zselyke Csaky stwierdziła, że Ameryka powinna podjąć działania wspierające społeczeństwo obywatelskie i niezależne media. Oceniła, że że "cztery instytucje - media, wymiar sprawiedliwości, wybory i społeczeństwo obywatelskie - są w obu krajach coraz bardziej wykorzystywane jako aparat partii rządzącej".

- W obu tych krajach atakowana jest niezależność mediów, ale o wiele gorzej jest na Węgrzech. Tam większość mediów jest finansowana przez rząd. Prawo i Sprawiedliwość w Polsce kopiuje taktykę z Węgier – mówiła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W Kongresie USA debata o możliwości skrzyżowania żaby z bocianem.

Nasze pseudo elity i tak zwani dziennikarze czyli ordynarne politruki płodzone przez ducha Goebellsa zachłystują się czymś co nazywają debatą w Kongresie USA na temat Węgier i Polski.

Zejdźmy na Ziemię i zadajmy sobie pytanie cóż to za szacowne gremium tak troszczy się o praworządność w Polsce i czemu nie zajmuje się praworządnością w Korei Północnej lub choćby w Chinach? Ano dlatego że tam nikt by na nich nie zwrócił uwagi.

Cóż to za tuzy polityki amerykańskiej wzięły się do "grilowania" Polski i Węgier? Powiem Wam. O takich mówi się " człowiek nikt". Ludzie którzy sami sobie w swoim , nieznanym innym środowisku chcą dodać aureolę.

To są takie gwiazdy którym gdy idą kongresowym korytarzem nikt nie powie nawet "hello, how are you" , bo trakyują ich jako gońców niosących swoim szefom korespondencję.

U.S. Helsinki Commission) nie jest żadną z 36 stałych Komisji Kongresu, nie jest żadną z Special, Select, and Other Committees nie jest też żadną z Joint Committees. Funkcjonuje natomiast jako jedna 5 marginesowych Commissions and Caucuses czyli grup wzajemnej adoracji po to aby ich członkowie mieli co sobie dopisać w CV jako działalność w kongresie.

Zacznijmy od podstaw. Co było tematem wczorajszych obrad tego gremium? Zgodnie z dokumentami Kongresu:

Hearings to examine upholding Organization for Security and Co-operation in Europe commitments in Hungary and Poland.

Czyli

Przesłuchania w celu zbadania przestrzegania zobowiązań Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie na Węgrzech iw Polsce.

No to gdzie tu jest mowa o przestrzeganiu praworządności? Nie dajcie sobie durnie wmawiać dziecka w brzuch.

Commission on Security and Cooperation in Europe (U.S. Helsinki Commission).Tak się ta komisja nazywa i taką tematyką zajmuje. Sprawami bezpieczeństwa i współpracy państw europejskich członków NATO bo na takiej płaszczyźnie odbywa się współpraca USA a krajami unii europejskiej. Podteksty polityczne i socjologiczne wyolbrzymiają jedynie media i opozycja w Polsce.

A teraz popatrzmy kto spotkał się na tym " barbeque".

Senator Ben Cardin Przewodniczący (chair) Commission on Security and Cooperation in Europe, Representative Steve Cohen

Co-Chair (wieceprzewodniczący oraz Representative Ruben Gallego Commissioner (członek komisji). Tak to całe szanowne gremium nadzoruj ace grilowanie.

Kucharze: Witnesses - Heather A. Conley Senior Vice President for Europe, Eurasia, and the Arctic Center for Strategic and International Studies

- Zselyke Csaky Research Director, Europe
Wróć na i.pl Portal i.pl