Spis treści
- Jak się zaczęło? Diiya opowiada w programie Muzotok
- Diiya w Social media disco
- Diiya podbija media
- Prekursorka nowej fali muzyki
- Powrót do korzeni. Tradycja Podkarpacia i nowoczesność
- Diiya w Piątce Deresza
- Kim jest Diiya?
- Diya - trasa koncertowa w 2025 r.
- Co to jest Muzotok?
- Podziękowania dla ekipy studia Polska Press
Jak się zaczęło? Diiya opowiada w programie Muzotok

Ja mam korzenie góralskie i tak to się zaczęło, że gdzieś tam sobie w social media na swoje Instagramy i tik toki wrzuciłam filmik, jak śpiewam piosenkę "W moim ogródeczku", czyli taką typową ludową folkową piosenkę. Ludziom się to bardzo spodobało. Fani nawet prywatnie do mnie pisali, żebym zrobiła coś jeszcze w tym stylu. Więc zrobiliśmy "Naiwną dziewuchę", czyli właśnie połączenie folkowych, ludowych lub brzmień z nowoczesnymi. No i tak to poleciało dalej.
Dowiemy się też, skąd się wziął pseudonim artystyczny Diiya. Musicie obejrzeć cały wywiad (u góry w artykule).
Diiya w Social media disco
W wywiadzie też znajdziecie fragment zatytułowany "Social media disco". Tomasz Dereszyński wybiera do nagrania pięć fajnych zdjęć z Instagrama gościa, a ten musi skomentować zabawne ujęcia. Tak też było w przypadku Klaudii.

Diiya podbija media
Diiya swoim debiutem „Naiwna Dziewucha” w stylu Folk/Hip-Hop osiągnęła 3. miejsce na YouTube Music Charts Polska, zdobywając ponad 4.5 miliony wyświetleń w zaledwie cztery miesiące.

Kontynuację debiutu jest piosenka "Ładny chłopiec". To kontynuacja historii z utworu „Naiwna Dziewucha”, eksplorująca temat toksycznych relacji.
Fani znają też Klaudię z piosenki “W moim ogródecku”, która podbiła TOP 10 YouTube Music Charts Polska, osiągając ponad 5 miliony odtworzeń w dwa miesiące.
Najnowszym dzieckiem Klaudii jest singiel "Biesiada".
Prekursorka nowej fali muzyki
Diiya to prekursorka nowej fali muzyki łączącej polski folk z popem i hip-hopem. Zainspirowana tradycyjnymi brzmieniami, które towarzyszyły jej od dzieciństwa, z powodzeniem łączy je z nowoczesną produkcją, tworząc unikalny styl, który trafia do młodego pokolenia.
Powrót do korzeni. Tradycja Podkarpacia i nowoczesność
Diiya jest symbolem nowego trendu w polskiej muzyce – powrotu do korzeni i dumy z własnego dziedzictwa. Dzięki niej młodzi Polacy na nowo odkrywają piękno tradycyjnych melodii w nowoczesnym wydaniu. Jest autentyczna i pokazuje, że kultura ludowa może być inspiracją także dla współczesnej muzyki.
Diiya w Piątce Deresza

Klaudia zmierzyła się z pięcioma pytaniami Tomasza Dereszyńskiego. Zobaczcie, jak sobie z nimi poradziła:

Kim jest Diiya?
Diiya to charyzmatyczna artystka, której muzyczna droga zaczęła się w małej wiosce na Podkarpaciu. Klaudia Opoka od dziecka kształciła się w grze na fortepianie, jednak jej prawdziwą pasją stał się śpiew. Przez lata występowała w lokalnym zespole ludowym, prezentując tradycyjną polską muzykę na festiwalach i wydarzeniach kulturalnych. Razem z tatą nagrywała i publikowała covery na YouTube, ale to okres pandemii stał się przełomowym momentem - zaczęła regularnie udostępniać swoje wykonania na TikToku. Jej autentyczność doceniło już ponad 500 tysięcy fanów.
Diya - trasa koncertowa w 2025 r.
1.05.2025 Karpacz
17.05.2025 Juwenalia Zamość
31.05.2025 Płock, plaża nad Wisłą
1.06.2025 Dzień Dziecka Płock
28.06.2025 Pomiechówek, plaża nad Wkrą
29.06.2025 Dni Miasta Jarosław
12.07.2025 Niegolewo
3.08.2025 Mircze
7.08.2025 Poznań, Scena nad Rusałką
6.09.2025 Banie
27.09.2025 Wola Hip-Hop Festival

Co to jest Muzotok?
Program autorski wideo Muzotok powstał w kwietniu w 2017 r., na początku jako luźny pomysł pod nazwą "Przesłuchanie Deresza". Od początku prowadzi go Tomasz Dereszyński, obecnie pełniący też funkcę zastępcy redaktora naczelnego portalu www.i.pl.
Prawie od razu stał się ramówkowym programem Polska Press Grupy, a konkretnie portali: polskatimes.pl, a potem i.pl oraz portali naszemiasto.pl.
W 2025 r. Muzotok ruszył w nowej oprawie i nowych zasadach. Do gry wszedł joker. Co się dzieje, jak gość trafi na jokera: otóż musi zaśpiewać lub zadać pytanie prowadzącemu.
Podziękowania dla ekipy studia Polska Press
Nie byłoby tego nagrania gdyby nie świetna ekipa studia wideo Polska Press. Dziękujemy wszystkim za pomoc i świetną atmosferę.