Źródło:
RUPTLY
Karnawał, dawniej w Polsce znany jako zapusty, to okres zimowych balów, zabaw i maskarad. Choć obchodzony jest w wielu częściach świata, w każdym kraju świętuje się go nieco inaczej. Jak dawniej wyglądał karnawał w Polsce? Skąd wzięły się zapustne zwyczaje?
JAK ŚWIĘTUJE SIĘ KARNAWAŁ NA ŚWIECIE? ZOBACZ TOP 10 NAJWIĘKSZYCH IMPREZ KARNAWAŁOWYCH
Karnawał 2020. Od kiedy do kiedy trwa?
Okres karnawałowy rozpoczyna się 6 stycznia - w święto Trzech Króli - i trwa do wtorku przed Środą Popielcową. W 2020 r. karnawał zakończy się więc 25 lutego. 26 lutego rozpocznie się z kolei okres wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc, kiedy - według tradycji - należy powstrzymać się od hucznych zabaw.
Karnawał: skąd nazwa?
Istnieje kilka teorii dotyczących etymologii nazwy "karnawał". Większość badaczy wskazuje na jej pochodzenie od włoskiego carnevale, z łaciny: carnem levāre, czyli "mięso usuwać" lub też caro, vale, tzn. "żegnaj mięso". Wyrażenia pokrewne w innych językach to rumuńskie cârneleagă (od carnem ligat) oraz hiszpańskie carnestolendas (od caro tollenda). Wszystkie oznaczały czas pożegnania się z mięsem przed nadchodzącym wielkim postem.
Część językoznawców uważa z kolei, że słowo "karnawał" pochodzi od łacińskiego carrus navalis. Wyrażeniem tym określano wóz w kształcie okrętu, uczestniczący w procesjach świątecznych w starożytnym Rzymie - najpierw ku czci boginii Izydy, a następnie Dionizosa.
Skąd wziął się zwyczaj obchodzenia karnawału?
Tradycja świętowania karnawału wywodzi się z kultów płodności i kultów agrarnych. Zwyczaje karnawałowe od początku związane były przede wszystkim z tańcami. Im wyższe były skoki uczestników zabawy, tym bardziej obfite miały być w danym roku plony.
Okres przypadający na kilka dni poprzedzających wielki post, nazywany jest ostatkami. Był to czas najhuczniejszych zabaw karnawałowych.
Karnawał: zwyczaje w Polsce i na świecie
Dziś karnawał kojarzony jest przed wszystkim z balami maskowymi. Tradycja maskarad wywodzi się z Włoch, ale w nieco innej formie znana była również w Polsce.
Do polskich zwyczajów zapustnych należy m.in. przebieranie się za zwierzęta - chłopcy ubierali się w specjalnie uszyte stroje lub zakładali na siebie zwierzęce skóry - czy takie postacie jak żandarm, sołtys, kozak, muzykant lub "dziad i baba z dzieckiem". Popularne było także tworzenie kukieł sierotki, kozy lub konia. W przebraniach i z kukłami wędrowano po okolicznych domach i zbierano "wykup". Jeśli wędrowcy nic nie dostali, porywali gospodarza i przetrzymywali go dopóki nie wykupił się w karczmie.
Zapusty w Podmoklach Wielkich - lata 50.
Do tradycji zapustnych, kultywowanych zwłaszcza w ostatnich dniach karnawału, należały też odwiedziny u sąsiadów, połączone z wielką ucztą, śpiewami i tańcami.
Współcześnie Polacy nadal chętnie uczestniczą w licznych organizowanych w tym czasie przyjęciach, ale bale maskowe dziś organizuje się już głównie dla dzieci. Dorośli nie rezygnują z imprez, jednak zamiast kolorowych masek i specjalnych strojów, wybierają eleganckie, balowe stylizacje.
Karnawał 2020: sukienki i moda karnawałowa
Źródło:
TVN
Karnawał. Imprezy na świecie: Rio, Wenecja, Londyn, Teneryfa, Kolonia
Karnawał hucznie obchodzi się w wielu krajach świata, jednak w każdym z nich wygląda on trochę inaczej. W Rio de Janeiro obejrzeć można widowiskowe pokazy samby, a w Wenecji uczestników zabawy w kolorowych maskach i i historycznych strojach. Więcej informacji o tym, jak obchodzony jest karnawał w różnych częściach świata, znajdziecie poniżej.
POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?