Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:
- stopa referencyjna 0,10% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 0,50% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 0,00% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 0,11% w skali rocznej;
- stopa dyskontowa weksli 0,12% w skali rocznej;
Jak napisano w komunikacie po posiedzeniu RPP, "dane o PKB wskazują, że w III kwartale br. nastąpiło wyraźne ożywienie globalnej koniunktury, choć poziom aktywności w większości krajów nie powrócił do wartości sprzed pandemii". - Jednocześnie silny wzrost liczby zakażeń COVID-19 w ostatnich miesiącach, a także związane z tym ponowne zaostrzenie restrykcji epidemicznych w wielu krajach–w szczególności europejskich –przyczyniły się do pogorszenia koniunktury, w tym głównie w sektorze usług- napisano. - W efekcie,PKB w wielu gospodarkach w IV kwartale prawdopodobnie ponownie się obniży.- dodano.
Jednocześnie zwrócono uwagę, że dalszy przebieg pandemii pozostaje głównym czynnikiem niepewności dla kształtowania się aktywności gospodarczej w kolejnych kwartałach. W tych warunkach banki centralne głównych gospodarek utrzymują niskie stopy procentowe oraz prowadzą skup aktywów.
- Informacje na temat wyników testów dotyczących opracowywanych szczepionek przeciw COVID-19 przyczyniły się do pewnej poprawy nastrojów na międzynarodowych rynkach finansowych- napisano w komunikacie.
NBP w swoim komunikacie przyznaje, że można oczekiwać, że po spadku PKB w 2020 r., w przyszłym roku nastąpi ożywienie aktywności gospodarczej, choć poziom PKB prawdopodobnie pozostanie niższy niż przed pandemią. NBP będzie nadal prowadził operacje zakupu skarbowych papierów wartościowych i dłużnych papierów wartościowych gwarantowanych przez Skarb Państwa na rynku wtórnym w ramach strukturalnych operacji otwartego rynku.
