Spis treści
Kalevala w finale World Travel Awards - co to za konkurs
World Travel Awards to największa z turystycznych nagród, nazywana turystycznym Oscarem. Każdy kontynent ma w niej swoje nominacje, terminy głosowania i finał. Nagroda ma kilkanaście kategorii m.in. hotele miejskie, atrakcje przygodowe, biura podróży, linie lotnicze.
Plebiscyt World Travel Awards swoją pierwszą edycję miał 1993 roku. Powstał, aby doceniać, wyróżniać i nagradzać najlepszych we wszystkich kluczowych sektorach branży turystycznej i hotelarskiej.
Zobacz też: 50 wyjątkowych zdjęć Wrocławia z lat 90. Tak wtedy wyglądaliśmy. Wspomnienia nasuwają się same!
W kategorii Przygodowa Atrakcja w Europie 2024 w finale World Travel Avards są
- Chamonix-Mont-Blanc, Francja
- Dino Park Lourinha, Portugalia
- Kalevala, Polska
- Passadiços do Mondego (Światowy Geopark UNESCO Estrela), Portugalia
- Passadiços do Paiva (Światowy Geopark UNESCO Arouca), Portugalia
- Praia das Rocas, Portugalia
- Fragas de São Simão, Portugalia
- Matterhorn, Zermatt, Szwajcaria
Kalevala jest jedyną polską atrakcją, która dostała się do finału prestiżowego konkursu. To znakomita promocja dla Dolnego Śląska, bowiem nagrodzone atrakcje tłumnie odwiedzają turyści. Co zachwyca w Kalevali na Dolnym Śląsku?
Kalevala - fińska wioska z domkiem Muminków w sercu Karkonoszy
Kalevala to dzieło Magdaleny i Michała Makowskich. W Borowicach koło Karpacza zbudowali lapońską wioskę. Swoją małą Finlandię.
W wiosce można przenocować w domkach ze skandynawskiego drewna lub w namiotach. Skorzystać z sauny, zrobić sobie zdjęcie z reniferami, w sklepiku kupić kawę i fińskie smakołyki. Wioski strzegą przyjazne psy rasy husky.

Wszyscy robią sobie zdjęcia w (lub na tle) niebieskiego Domku Muminków, bohaterów komiksów fińskiej autorki Tove Jansson.
Kalevala jest po raz trzeci jest nominowana do World Travel Awards. Do trzech razy sztuka. Może tym razem się uda - śmieją się Magdalena i Michał Makowscy.
Ile kosztuje wstęp do wioski Kalevala
Wioskę można zwiedzać (oprowadzają Magda i Michał, serwując mnóstwo ciekawych informacji o Finlandii.
Kalevala otwarta jest w soboty i w niedziele (dwa wejścia dziennie) o godzinie 12.00 i 14.00.
Bilet ulgowy kosztuje 25 zł (dzieci od 3 roku życia, młodzieży do 18 roku życia ). Bilet normalny kosztuje - 30 zł.
Dzieci do 3 lat wchodzą za darmo
Na całym terenie Kalevali obowiązuje zakaz wprowadzania zwierząt. Dotyczy także parkingu i ryneczku. Ma to związek z psami rasy husky o imionach Kalev i Sampuś. Jeden z nich to prezent od ministra Finlandii. Psy są ulubieńcami dzieci i strzegą całej wioski. Są tu także renifery oraz inne zwierzęta.
Kalevala działa pod patronatem Ambasady Republiki Finlandii w Warszawie. Makowscy utworzyli tutaj Instytut Kultury Fińskiej.

W weekendy na terenie Kalevali organizowany jest fiński targ Kauppatori, gdzie można skosztować pysznego regionalnego jedzenia oraz zakupić rękodzieło. Targ czynny między godz. 11.00 a 16.00.
O Kalevali przeczytacie także TUTAJ
Zobacz jak dojechać do Kalevali
Co jeszcze zwiedzać w Borowicach
Przez Borowice przechodzi parę szlaków turystycznych
- zielony do Świątyni Wang w Karpaczu, dalej można wędrować do Karpacza i na Śnieżkę do schroniska Odrodzenie. Wycieczkę rozpoczynamy w Borowicach, idziemy Drogą Sudecką w kierunku Cmentarza ofiar obozu jenieckiego w Borowicach. Mijamy cmentarz i podążamy dalej pod górę. Docieramy do szlaku niebieskiego i nim wędrujemy aż do Przełęczy Karkonoskiej i schroniska Odrodzenie,
- niebieski do Miłkowa. W połowie drogi przechodzimy obok Kaplicy Św. Anny w Sosnówce,
- zielony do Zamku Chojnik,
- żółty do Jagniątkowa i dalej aż do schroniska Wysoki Kamień w Szklarskiej Porębie.
Więcej o Borowicach i historii wioski przeczytacie TUTAJ
Czytaj także o innych atrakcjach turystycznych na Dolnym Śląsku
