Dagmara Oliwa i Anita Luniak, architektki z Wrocławia, zdobyły złotą nagrodę w kategorii Architektura na międzynarodowym konkursie A’Design Award & Competition w Mediolanie. Zostały wyróżnione przez jury za projekt kompleksu Domów Krabów. Pomysł został nagrodzony także srebrną nagrodą w kategorii budynków konceptualnych na konkursie w Los Angeles (IDA International Design Awards). Trzy futurystyczne budowle wzniosą się w Sobótce u podnóży Ślęży na tzw. Wzgórzu Sztuki. – Wybrałyśmy miejsce, które ma być zarazem ładne krajobrazowo, jak i funkcjonalne – wyjaśnia Anita Luniak, absolwentka Politechniki Wrocławskiej.
Wzgórze Sztuki to część stworzonego rok temu wraz Teresą Mromlińską programu rewitalizacji Sobótki. Wzgórze ma być punktem spotkań mieszkańców z artystami, naukowcami i inżynierami. Architektki tłumaczą, że ich zamierzeniem było stworzenie miejsca, które będzie interdyscyplinarnym polem, pobudzającym mieszkańców do kreatywnej działalności.
W domach będzie można zamieszkać i wykorzystać je jako pracownie. Jeden z Krabów to laboratorium o powierzchni około 200 metrów kwadratowych. Tu nad nowymi technologiami będą mogli pracować naukowcy. Z kolei artyści wykorzystają wnętrze jako atelier. – Chcemy, aby skorzystali także mieszkańcy, dlatego laboratorium to również pracownia warsztatowa. Ma to być miejsce, gdzie króluje innowacja, przenikająca się ze sztuką – tłumaczy Dagmara Oliwa, która także studiowała na wrocławskiej politechnice.
Dwa pozostałe Kraby to domy mieszkalne, z salonem, kuchnią, łazienką i miejscem dla 10-12 osób. Tu będą zatrzymywać się goście, pracujący i prowadzący warsztaty w pierwszym domu. Wszystkie trzy wzniosą się na podporach imitujących nogi kraba, a w nocy rozbłysną światłem.
Projekt spotkał się z przychylnością burmistrza i mieszkańców. – Mamy zielone światło na jego realizację, ale do tego jeszcze daleka droga – przyznaje Anita Luniak. Na razie architektki muszą odebrać nagrody: 9 czerwca na gali we Włoszech i 10 czerwca w Stanach Zjednoczonych.
Anita Luniak i Dagmara Oliwa chcą, aby późniejsza realizacja projektu nie obciążyła nadmiernie budżetu gminy. – Mamy nadzieję, że znajdą się inwestorzy i sponsorzy – argumentuje Luniak.
Pierwsza edycja A’Design Award & Competition miała miejsce w 2009 roku i szybko weszła do ścisłej czołówki najbardziej prestiżowych konkursów designerskich na świecie. W tym roku na konkurs wpłynęło ok. 18 tysięcy prac ze 180 państw. Wysoki poziom zapewnia międzynarodowe jury złożone z przedstawicieli świata nauki, biznesu oraz sztuki. W 2017 roku prace oceniało ponad 170 sędziów w 110 kategoriach, w tym m.in. w zakresie architektury, wnętrz, mebli, biżuterii i jachtów. Tegoroczne wyróżnienie na konkursie w Mediolanie nie jest pierwszym. Dagmara Oliwa w ubiegłorocznej edycji otrzymała dwie nagrody, jedną w kategorii mebli. Teraz zdobyła złoto razem z koleżanką z czasów studenckich. Obie mają pracownie projektowe we Wrocławiu.
