Donald Tusk krytykuje Polskę za efekty szczytu NATO w Madrycie. Wojciech Skurkiewicz przypomina, co szef PO „zrobił” dla wojska

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Fot. Flickr/SenatRP
– Mówiąc najdelikatniej, krytyka nie na miejscu, bo Donald Tusk jest politykiem, który akurat w kwestiach bezpieczeństwa powinien się bardzo mocno uderzyć w piersi – mówi polskatimes.pl Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej. Polityk podkreślił, że podczas szczytu NATO w Madrycie „Polska otrzymała wszystko to, co zostało wynegocjowane i jakie były nasze oczekiwania”.

Od wtorku do czwartku trwa szczyt NATO w Madrycie. Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego postanowili m.in. zaprosić Szwecję i Finlandię do wstąpienia do paktu, a także wyraźnie wzmocnić wschodnią flankę NATO. W deklaracji końcowej poinformowano o rozmieszczeniu dodatkowych gotowych do walki sił na naszej wschodniej flance, które w razie potrzeby „zostaną przeskalowane z istniejących grup bojowych do jednostek wielkości brygady”.

W środę prezydent USA Joe Biden poinformował, że w Polsce ma zostać utworzone stałe dowództwo V Korpusu Armii USA.

Szefowie państw i rządów przyjęli także nową koncepcję strategiczną. W deklaracji końcowej uznali, że Rosja jest największym i bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa sojuszników oraz dla pokoju i stabilności obszaru euroatlantyckiego.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz pytany przez polskatimes.pl o to, czy efekty szczytu w Madrycie są zadowalające dla Polski, powiedział, że „szczyt NATO jest bardzo ważnym wydarzeniem, szczególnie w kontekście tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą”. – Ustalenia, które są przyjmowane przez szczyt, były negocjowane w ramach państw sojuszniczych przez długie tygodnie i absolutnie wyczerpują wszystkie oczekiwania, które postulowała strona Polska – powiedział. Wiceszef MON dodał, że „dla nas jest bardzo ważne to, iż rozszerzamy się o dwa kolejne kraje północnej części Europy, czyli Szwecję i Finlandię, co w sposób znaczący zmieni sytuację w naszym regionie”. – To dla nas jest szczególnie ważne, że będzie wzmocnienie wojsk na wschodniej flance, szczególnie w Polsce, bo przekształcenie progowych patrolowych grup bojowych w brygadowy to już jest wymierny skok – mówił. Skurkiewicz zwrócił uwagę, że zostanie utworzone dowództwo V korpusu w Poznaniu, które będzie dowodzić wszystkimi wojskami amerykańskimi na wschodniej flance NATO. – To jest bez wątpienia decyzja przełomowa i kluczowa dla sytuacji geopolitycznej w naszym regionie oraz bezpieczeństwa Polski i Polaków – podkreślił.

Przewodniczący PO Donald Tusk, w kontekście szczytu NATO, stwierdził, że działania Polski są „mało ambitne”, a postulat stałej obecności co najmniej dwóch brygad sił państw NATO w Polsce nie został zrealizowany. Wojciech Skurkiewicz stwierdził, że nie rozumie tej krytyki. – Mówiąc najdelikatniej, jest ona nie na miejscu, bo Donald Tusk jest politykiem, który akurat w kwestiach bezpieczeństwa powinien się bardzo mocno uderzyć w piersi – powiedział. Wiceszef MON przypomniał, że to za rządów Donalda Tuska polska armia była redukowana. – To za jego rządów były likwidowane kolejne garnizony, kolejne jednostki wojskowe. To za jego rządów Wojsko Polskie było doprowadzone do takiej sytuacji, że służyło w nim 95 tys. żołnierzy na wschód od Wisły. Trudno było szukać odpowiednich – z punktu widzenia obronnego – jednostek wojskowych – zauważył wiceminister obrony narodowej. – Mało tego, Donald Tusk przecież przez pięć lat był najważniejszym politykiem Unii Europejskiej – szefem Rady Europejskiej. Jego kadencja nakładała się na czas, kiedy miały być rozwiązywane sprawy Ukrainy. Przypomnę: wojna na Ukrainie nie trwa od 24 lutego, ona toczy się za naszą wschodnią granicą od 2014 r. Sprawa Ukrainy miała być załatwiona m.in. przez państwa Unii Europejskiej w tzw. formacie mińskim – przez Niemcy i Berlin – który miał być gwarantem integralności terytorialnej Ukrainy. Donald Tusk przez pięć lat, będąc najważniejszym politykiem Unii Europejskiej, nie zrobił nic, aby zapobiec wojnie za wschodnią granicą – zauważył.

Dopytywany, czy Polska dostała na szczycie NATO wszystko to, o co zabiegała, Skurkiewicz powiedział, że Polska otrzymała wszystko to, co zostało wynegocjowane, a nasze oczekiwania zostały spełnione. – Jestem przekonany, że prezydent Andrzej Duda jako szef polskiej delegacji na szczyt NATO w Madrycie, Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej, jako osoba biorąca udział w tych obradach, bez wątpienia będą zadowoleni i będą w samych pozytywnych aspektach wypowiadać się o tym, co zostało przyjęte i ustalone na szczycie NATO w Madrycie. To bez wątpienia diametralne zwiększenie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, Polski, państw bałtyckich, ale to również wzmocnienie możliwości operacyjnych Sojuszu poprzez nowe dokumenty strategiczne. Nie jest już tak, jak to było w dokumentach strategicznych z 2010 r., że Rosja była określana jako „partner, z którym negocjuje się i prowadzi się rozmowy partnerskie”. Teraz Rosja została w dokumentach strategicznych określona jako potencjalne zagrożenie dla świata demokratycznego – podkreślił Wojciech Skurkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl