Spis treści
Współpraca z Norwegią
Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefem rządu Królestwa Norwegii Jonasem Gahrem Store w Warszawie, Donald Tusk podkreślił, że jest bardzo zadowolony ze współpracy militarnej z Norwegią.
"To, co kupujemy od naszych przyjaciół z Norwegii, to jest jeden z najbardziej nowoczesnych i skutecznych elementów naszej obrony nad Bałtykiem. A współpraca energetyczna zapewniła Polsce realną dywersyfikację. Ta współpraca z Norwegią ma dla nas wymiar bezpieczeństwa wprost" - ocenił Tusk.
Jak dodał, cieszy go fakt, że współpraca trzech państw skandynawskich - Norwegii, Szwecji i Finlandii - w ramach NATO będzie jeszcze bardziej intensywna, a jej częścią będzie troska o bezpieczeństwo Bałtyku.
"Dzisiaj postanowiliśmy, że będziemy także jako Polska współpracowali z naszymi skandynawskimi partnerami jeśli chodzi o militarne bezpieczeństwo państw leżących nad Bałtykiem. Podkreśliłem w naszych rozmowach, że jestem gotowy do rozmowy także o detalach w tej kwestii" - zaznaczył szef polskiego rządu.
Tusk przypomniał okres w swoim życiu, kiedy jako młody człowiek budował szkołę ludową niedaleko Tromso w Norwegii.
"Miałem okazję poznać Norweżki i Norwegów. I już wtedy wiedziałem, że prędzej czy później, w jakiejś roli, będę mógł zawsze na was liczyć. No i to się spełniło" - podkreślił.
Podziękował szefowi norweskiego rządu, że po każdym tego typu spotkaniu Polska jest "trochę bezpieczniejsza".
"Będę bardzo konsekwentny w tym, żeby to były nie tylko spotkania, ale także działania" - stwierdził Tusk.
Szczyt rolniczy w Warszawie
Podczas konferencji Donald Tusk zapowiedział również, że już w czwartek odbędzie się szczyt rolniczy w Centrum Dialog w Warszawie związany z trwającym w Polsce i Europie protestem rolników.
"Spotkam się z liderami wszystkich protestujących grup" - obiecał premier.
Dodał, że pierwsza transza środków z KPO powinna być wypłacona rolnikom w najbliższych dniach, może nawet jutro; to 6 mld euro.
"Już pierwsza transza, która powinna być wypłacona - może nawet jutro, na pewno w najbliższych dniach - to jest 6 mld euro, ale prawie 1,5 mld euro powinno trafić do drobnych producentów żywności w Polsce, do drobnych firm i gospodarstw" - powiedział szef rządu.
Donald Tusk o sytuacji na granicy z Ukrainą
W związku z sytuacją wśród rolników i rosnącym napięciem ze stroną ukraińską premier zdradził również, na jakim etapie są rozmowy z Ukraińcami.
Jak zdradził, niewykluczone jest całkowite zamknięcie granicy.
"Rozmawiamy ze stroną ukraińską o całkowitym zamknięciu granicy z Ukrainą na wymianę towarową, ale byłoby to rozwiązanie tymczasowe" - powiedziął.
Szef rządu poinformował na konferencji prasowej, że kwestia ta będzie m.in. przedmiotem jego rozmów z rolnikami, zaplanowanymi na czwartek. Przypomniał, że Polska ma nadwyżkę handlową z Ukrainą.
"Jestem gotowy podjąć twarde decyzje, jeśli chodzi o granicę z Ukrainą, zawsze w porozumieniu z Kijowem, żeby nie było niepotrzebnych napięć. Ale musimy znaleźć rozwiązanie długotrwałe" - oświadczył Tusk.
Jak dodał, "będziemy rozmawiać o możliwych dopłatach do zboża i innych środkach, które pozwolą sprzedać polskie zboże tak szybko, jak to możliwe". Według niego państwo może pomóc w skupie tego zboża, by np. polskie zboże było bardziej atrakcyjne cenowo od ukraińskiego.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
dś
Źródło: