Spis treści
Tegoroczny nabór na dopłaty do materiału siewnego pierwotnie miał zakończyć się 26 czerwca. ARiMR zdecydowała jednak o przedłużeniu możliwości składania wniosków do 10 lipca. Wsparcie de minimis można uzyskać z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
Dopłaty do materiału siewnego. Kto może skorzystać?
W zeszłym roku rolnicy złożyli ok. 65 tys. wniosków o dopłaty do materiału siewnego, w tej edycji na koniec czerwca bilans wynosi 40,6 tys. wniosków. Dokumenty można składać osobiście, elektronicznie lub drogą pocztową. Pojawiło się też wiele wątpliwości z zapowiedzianą wcześniej pomocą unijną w tym zakresie.
W związku z wieloma pytaniami rolników, którzy już złożyli wnioski o dopłaty do materiału siewnego, sugerujemy, aby jeszcze nie wycofywać złożonych w trwającym naborze dokumentów. Tzw. pomoc wojenna na materiał siewny zostanie ogłoszona dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej. Warto zatem zaczekać, aż taka zgoda zostanie wydana, i dopiero wtedy wycofać złożony wcześniej wniosek, aby móc ubiegać się o „pomoc wojenną” do materiału siewnego, informuje ARiMR.
O dofinansowanie mogą starać się rolnicy, którzy są w ewidencji producentów lub gospodarstw. Środki przyznawane są do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych roślinami uprawnymi:
- zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
- rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
- ziemniak.
Dopłatami nie są objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon, przypomina Agencja.
Stawki i limity pomocy
Wysokość stawek będzie ustalana na podstawie gatunków roślin objętych dopłatą, rodzaju użytego materiału siewnego oraz środków, jakie będą przeznaczone na ten cel. Z kolei całkowita kwota pomocy dla jednego producenta rolnego nie moze przekroczyć 20 000 euro w okresie trzech lat podatkowych (obrotowych).
Źródła: ARiMR, MRiRW
