Dorabianie do emerytury. Gdzie znaleźć pracę dla emeryta i w jakiej branży? Jakie są limity zarobku oraz czy trzeba płacić składki do ZUS?

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Dorabianie do emerytury. Jak znaleźć pracę dla emeryta i w jakiej branży?
Dorabianie do emerytury. Jak znaleźć pracę dla emeryta i w jakiej branży? Piotr Mizerski
Praca dla emeryta często jest koniecznością, a dorabianie do emerytury staje się coraz popularniejsze. Dla wielu z nich praca w ochronie lub jako dozorca jest sposobem na zabicie nudy oraz dorobienie sobie dodatkowych pieniędzy. Emeryt szukać pracy może m.in. na popularnych portalach z ogłoszeniami. Niestety obowiązują limity dorabiania do emerytury, których nie możemy przekroczyć. W przeciwnym wypadku – obniżone zostanie świadczenie. Na szczęście nie zawsze musimy płacić wszystkie składki do ZUS-u. Kiedy trzeba zapłacić składki ZUS: zdrowotną i składki społeczne? Wyjaśniamy. Pokazujemy też przykładowe oferty pracy. Tak wygląda dorabianie do emerytury.

Spis treści

Praca dla emeryta. Dorabianie do emerytury w tych branżach jest najpopularniejsze

Emeryci często pracują na emeryturze. Niekiedy wynika to z niskiego poziomu emerytur, ale także z chęci spędzania praktycznie i produktywnie wolnego czasu. Niektórzy lubią mieć konkretne zadania – czasami tylko po to, aby zabić nudę.

Pracujących emerytów najczęściej możemy spotkać wśród:

  • ochroniarzy,
  • dozorców,
  • szatniarzy,
  • kierowców,
  • opiekunów do dzieci i osób starszych,
  • gosposi.

W tych zawodach pracodawcy częściej decydują się na zatrudnianie seniorów. W niektórych zawodach bardzo liczy się doświadczenie życiowe i wrażliwość, na co zwracają uwagę zatrudniający emerytów. Wybierając osoby bez doświadczenia nie zawsze mamy pewność, że poradzą sobie z zadaniami, które przed nimi postawimy.

Przykładowo: jako opiekunowie osób starszych i dzieci często sprawdzą się osoby o stabilnej sytuacji życiowej, z doświadczeniem wychowania własnych dzieci lub opieki nad chorymi rodzicami.

Jak znaleźć pracę dla emeryta?

Pracy można szukać po prostu wpisując w internetową wyszukiwarkę hasło „praca dla emeryta”, dodając do tego nazwę miejscowości. Można również odwiedzić strony internetowe konkretnych firm, np. firm ochroniarskich, których nazwy znajdziemy w rankingu największych przedsiębiorstw ochroniarskich w Polsce.

Oferty możemy również znaleźć na popularnych portalach z ogłoszeniami o pracę, jak np.:

  • pracuj.pl,
  • praca.senior.pl,
  • OLX,
  • infopraca.pl,
  • Gratka,
  • oferty.praca.gov.pl
  • w specjalnych grupach dla emerytów na Facebooku.

Działalność gospodarcza na emeryturze? To możliwe

Jednym ze sposobów na aktywność zawodową na emeryturze może być prowadzenie własnej działalności gospodarczej i zajmowanie się w jej ramach tym, na czym się znamy np. haftowanie obrusów lub sprzedaż świątecznych stroików. Jak się okazuje, jeżeli obroty są niewielkie - nie musimy nawet rejestrować działalności.

Kiedy nie trzeba rejestrować działalności gospodarczej?

Aby prowadzić działalność nierejestrowaną należy spełnić kilka wymagań:

  • działalność mogą prowadzić osoby fizyczne,
  • przychody z działalności w miesiącu nie mogą przekraczać połowy minimalnego wynagrodzenia (czyli 1505 zł),
  • działalność nie może być prowadzona w ramach spółki cywilnej,
  • nie może dotyczyć działalności regulowanej.

Przywilej prowadzenia działalności nierejestrowanej przypada osobom, które przez ostatnie 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej.

Limity dorabiania do emerytury i renty. Te stawki warto znać

Limity dorabiania do emerytury obowiązują emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego, a przeszli na tzw. wcześniejszą emeryturę oraz osób, które pobierają dopłatę do minimalnej emerytury. Przychód ich pracy nie może przekroczyć kwoty podwyższenia, w innym wypadku dostaną świadczenie bez dopłaty.

Dorabiających emerytów i rencistów obowiązują limity przychodów. Jest to nie więcej niż 70 proc. przeciętnego, miesięcznego wynagrodzenia. Jeśli zarobki mieszczą się w przedziale 70-130 proc. takiego wynagrodzenia, wówczas świadczenie zostanie zmniejszone, a po przekroczeniu 130 proc. emerytura lub renta nie będzie przez ZUS wypłacana.

Kwota przeciętnego wynagrodzenia jest aktualizowana co 3 miesiące i wówczas zmieniane są również limity dorabiania do emerytury lub renty.

GUS podał, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie w I kwartale 2022 roku osiągnęło poziom 6235,22 zł. Zatem emeryci i renciści w czerwcu, lipcu i sierpniu 2022 roku mogą do swojej emerytury dorobić nie więcej, niż 4364,65 zł miesięcznie. Jeżeli przekroczą ten limit – pobierana emerytura lub renta zostanie zmniejszona.

Składki do ZUS-u i zbieg tytułu ubezpieczeń. Kiedy nie trzeba płacić składek?

Pracując na emeryturze i decydując się na podpisanie umowy nie zawsze trzeba płacić podwójnie składki ubezpieczeniowe (od emerytury i z tytułu pracy). To tzw. zbieg tytułów do ubezpieczeń w ZUS.

Przepisy prawne przewidują wyłączenie z obowiązku wnoszenia niektórych składek przez emerytów, jeżeli tytuły do składki będą się zbiegać. Przykładem może być choćby prowadzenie działalności gospodarczej przez emeryta. W takiej sytuacji emeryt podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, bez ubezpieczenia emerytalnego i rentowego.

Jeżeli jeszcze pracujemy zawodowo w oparciu o umowę o pracę lub umowę - zlecenie, choć mamy już ustalone prawo do emerytury - ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy o pracę są obowiązkowe.

Jeżeli jednak prowadzimy działalność gospodarczą i posiadamy prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy z ZUS – wówczas ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzenia działalności są obowiązkowe aż do momentu ustalenia prawa do emerytury. Wyjątkiem są tutaj osoby pobierające rentę:

  • rodzinną,
  • wojskową,
  • policyjną,
  • rolniczą.

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą mając już ustalone prawo do emerytury lub do renty innej niż z tytułu niezdolności do pracy - możemy dobrowolnie przystąpić do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzenia działalności. Podobnie jest w sytuacji prowadzenia innej działalności (np. jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o.).

Szczegóły konkretnych zbiegów znajdziemy w specjalnym poradniku przygotowanym przez ZUS dostępnym po kliknięciu tutaj lub na oficjalnej stronie rządowej.

Przeglądamy się konkretnym ofertom pracy. Ile zarobi emeryt lub rencista?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dorabianie do emerytury. Gdzie znaleźć pracę dla emeryta i w jakiej branży? Jakie są limity zarobku oraz czy trzeba płacić składki do ZUS? - Strefa Biznesu

Wróć na i.pl Portal i.pl