Dostałem odmowną decyzję z ARiMR. Nie dostanę dopłat w tym roku? Agencja wyjaśnia, co się dzieje

OPRAC.: Redakcja Strefy Agro
Rolnicy, dla których wcześniej zabrakło pieniędzy, mają szansę je otrzymać w drugim terminie.
Rolnicy, dla których wcześniej zabrakło pieniędzy, mają szansę je otrzymać w drugim terminie. pixabay.com/Manu_H
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wysłała do części rolników odmowne decyzje w sprawie dopłat, o które wnioskowali. Taka korespondencja wywołała spore poruszenie. Odmowa dotyczy wniosków o pomoc do zbóż i nasion oleistych dla rolników, którzy ponieśli straty gospodarcze spowodowane przywozem zbóż z Ukrainy. ARiMR uspokaja gospodarzy.

Spis treści

W środku pierwszego tygodnia grudnia Wielkopolska Izba Rolnicza sygnalizowała, że w ostatnich dniach otrzymuje sygnały z powiatów województwa wielkopolskiego w sprawie odmownych decyzji ARiMR. Nie tylko tam trafiły odmowy.

Odmowna decyzja ARiMR w sprawie dopłat

Samorząd rolniczy i sama agencja oficjalnym komunikatem na swojej stronie wyjaśnia, że odmowy mają charakter czysto techniczny i dotyczą wyczerpania się koperty finansowej związanej ze środkami unijnymi. ARiMR musi wysyłać takie pisma ze względów proceduralnych.

WIR: Po wyczerpaniu się tej koperty, rolnicy, którzy nie zmieścili się w zaplanowanym budżecie, składali ponownie wnioski na to finansowanie już w ramach puli środków krajowych. Jak nas zapewniono, środki w tej kopercie pozwolą na sfinansowanie wszystkich złożonych po raz drugi wniosków. W chwili obecnej Agencja czeka na uruchomienie i przelew środków z tej drugiej koperty, tak aby do końca roku wypłacić większość tych środków.

ARiMR odnosząc się do niepokoju rolników w kwestii pomocy do zbóż i roślin oleistych tłumaczy, że odmowna decyzja dotycząca przyznania pomocy w ramach naboru zakończonego 31 lipca umożliwia rozpatrzenie wniosku złożonego do 31 października.

Wnioski z tych naborów jeszcze czekają na pieniądze

Przypomnijmy terminy. Rolnicy składali wnioski o przyznanie pomocy do zbóż i roślin oleistych od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r. Na tej liście znajdowały się: kukurydza, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak, rzepik.

Trwa głosowanie...

Jaki Twoim zdaniem był 2023 rok dla polskiego rolnictwa?

Wsparcie było finansowane ze środków unijnych i środków krajowych. Pomoc ta była przyznawana według kolejności złożenia wniosku i do limitu 799 mln zł. Pieniądze się jednak wyczerpały. Agencja podaje, że Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podjął działania zmierzające do ich dodatkowego pozyskania. Dlatego właśnie rolnicy, dla których zabrakło dopłat, otrzymywali z ARiMR informację o przedłużonym terminie na wydanie decyzji do 30 listopada 2023 r.

Dla tych rolników uruchomiono dodatkowy nabór wniosków od 6 do 31 października 2023 r. Wsparcie można otrzymać po spełnieniu warunków kwalifikowalności (na podstawie wniosków składanych od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r.) i w przypadku nieprzyznania pomocy ze względu na wyczerpanie środków finansowych.

ARiMR: Dlatego też rolnicy, dla których zabrakło środków finansowych w letnim naborze, otrzymali do 30 listopada 2023 r. decyzje odmawiające przyznania pomocy współfinansowanej ze środków unijnych. To potwierdza spełnienie warunków kwalifikowalności i umożliwia rozpatrzenie wniosków w ramach dodatkowego naboru finansowanego z budżetu krajowego (składanych w okresie od 6 do 31 października 2023 r.).

Źródła: ARiMR, WIR

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostałem odmowną decyzję z ARiMR. Nie dostanę dopłat w tym roku? Agencja wyjaśnia, co się dzieje - Strefa Agro

Wróć na i.pl Portal i.pl