Dowódca pułku Azow: Chcemy ewakuacji przez kraj trzeci

Małgorzata Puzyr
Państwo trzecie podejmie się ewakuacji z Mariupola?
Państwo trzecie podejmie się ewakuacji z Mariupola? AA/ABACA/Abaca/East News
Jak przekazał w czwartek, w internetowym nagraniu, zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar, ukraiński garnizon w Mariupolu powinien zostać ewakuowany przez państwo trzecie.

Zdaniem Swiatosława Pałamara, żołnierze i cywile ukraińscy powinni zostać ewakuowani do neutralnego państwa trzeciego i przewiezieni z powrotem na Ukrainę.

"Dopóki tu jesteśmy, miasto nie jest ich"

39-letni Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azow, rozmawiał z Reutersem z huty, która jest ostatnią redutą dla obrońców miasta portowego. Siły rosyjskie obróciły zdecydowaną część Mariupola w ruiny.

Żołnierz zapowiedział, że jego siły będą walczyć tak długo, jak będzie to konieczne i wezwał światowych przywódców do znalezienia sposobu na uratowanie cywilów i setek żołnierzy uwięzionych w rosyjskim oblężeniu "rodem ze średniowiecza".

"Dopóki tu jesteśmy i się bronimy, miasto nie jest ich" - podkreślił. "Taktyka Rosjan teraz przypomina średniowieczne oblężenie. Jesteśmy otoczeni, oni nie rzucają już wielu sił, by przełamać naszą linię obrony. Przeprowadzają naloty" – powiedział.

Cywile i żołnierze uwięzieni w Mariupolu

"Oczywiście nasze zasoby nie są nieskończone i zmniejszają się z każdym dniem intensywnych walk. Sytuacja jest trudna, ale będziemy walczyć i walczyć tak długo, jak będziemy musieli" - dodał.

Poinformował też, że mają ponad 500 rannych bojowników, niektórzy są w ciężkim stanie. "Nie mamy warunków, by ich leczyć, przeprowadzać naprawdę trudne operacje… kończą się środki medyczne, bandaże, jedzenie i woda" - stwierdził.

Pałamar, który sam pochodzi z zachodniego Lwowa, ale mieszka w Mariupolu od 2014 roku, nie potrafił powiedzieć dokładnie, ilu cywilów przebywa w hucie, ale oszacował, że są ich setki. Poinformował, że schronili się w różnych bunkrach.

Zdobycie Mariupola na Morzu Azowskim na południu przemysłowego Donbasu ma kluczowe znaczenie dla rosyjskich starań o zabezpieczenie mostu lądowego na Półwysep Krymski, anektowany w 2014 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl