Dowódca pułku Azow: Chcemy ewakuacji przez kraj trzeci

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Państwo trzecie podejmie się ewakuacji z Mariupola?
Państwo trzecie podejmie się ewakuacji z Mariupola? AA/ABACA/Abaca/East News
Jak przekazał w czwartek, w internetowym nagraniu, zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar, ukraiński garnizon w Mariupolu powinien zostać ewakuowany przez państwo trzecie.

Zdaniem Swiatosława Pałamara, żołnierze i cywile ukraińscy powinni zostać ewakuowani do neutralnego państwa trzeciego i przewiezieni z powrotem na Ukrainę.

"Dopóki tu jesteśmy, miasto nie jest ich"

39-letni Swiatosław Pałamar, zastępca dowódcy ukraińskiego pułku Azow, rozmawiał z Reutersem z huty, która jest ostatnią redutą dla obrońców miasta portowego. Siły rosyjskie obróciły zdecydowaną część Mariupola w ruiny.

Żołnierz zapowiedział, że jego siły będą walczyć tak długo, jak będzie to konieczne i wezwał światowych przywódców do znalezienia sposobu na uratowanie cywilów i setek żołnierzy uwięzionych w rosyjskim oblężeniu "rodem ze średniowiecza".

"Dopóki tu jesteśmy i się bronimy, miasto nie jest ich" - podkreślił. "Taktyka Rosjan teraz przypomina średniowieczne oblężenie. Jesteśmy otoczeni, oni nie rzucają już wielu sił, by przełamać naszą linię obrony. Przeprowadzają naloty" – powiedział.

Cywile i żołnierze uwięzieni w Mariupolu

"Oczywiście nasze zasoby nie są nieskończone i zmniejszają się z każdym dniem intensywnych walk. Sytuacja jest trudna, ale będziemy walczyć i walczyć tak długo, jak będziemy musieli" - dodał.

Poinformował też, że mają ponad 500 rannych bojowników, niektórzy są w ciężkim stanie. "Nie mamy warunków, by ich leczyć, przeprowadzać naprawdę trudne operacje… kończą się środki medyczne, bandaże, jedzenie i woda" - stwierdził.

Pałamar, który sam pochodzi z zachodniego Lwowa, ale mieszka w Mariupolu od 2014 roku, nie potrafił powiedzieć dokładnie, ilu cywilów przebywa w hucie, ale oszacował, że są ich setki. Poinformował, że schronili się w różnych bunkrach.

Zdobycie Mariupola na Morzu Azowskim na południu przemysłowego Donbasu ma kluczowe znaczenie dla rosyjskich starań o zabezpieczenie mostu lądowego na Półwysep Krymski, anektowany w 2014 roku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl