Drony uderzeniowe w polskiej armii. Operatorzy DUKZ WARMATE przeszkoleni ZDJĘCIA i WIDEO

MAKI/mat.prasowe
Operatorzy DUKZ WARMATE w czasie szkolenia
Operatorzy DUKZ WARMATE w czasie szkolenia
Siły Zbrojne RP jako jedne z pierwszych w NATO rozpoczęły wdrażanie tego typu nowoczesnego systemu uzbrojenia, jakim jest amunicja krążąca. Pierwsi operatorzy dronów uderzeniowych krótkiego zasięgu (DUKZ) już przeszkoleni. Szkolenie prowadzili inżynierowie i trenerzy dostawcy systemu - firmy WB Electronics z GRUPY WB.

Drony w polskiej armii

W szeregach sił zbrojnych już pełni służbę dziewięciu żołnierzy certyfikowanych jako operatorzy DUKZ WARMATE. Pięciu z nich to pełniący Terytorialną Służbę Wojskową.

Podczas ostatnich dwóch tygodni na jednym z poligonów prowadzone było pierwsze szkolenie poligonowe operatorów DUKZ WARMATE. Szkolenie prowadzili inżynierowie i trenerzy dostawcy systemu - firmy WB Electronics z GRUPY WB.

W środę i czwartek (25-26 kwietnia), podczas ostatnich dwóch dni szkolenia odbyła się certyfikacja podczas, której operatorzy realizowali naprowadzania dronów z głowicami bojowymi. Dziewięciu z dziesięciu kandydatów na operatorów ukończyło szkolenie z wynikiem pozytywnym, uzyskując uprawnienia do obsługi i naprowadzania bojowego DUKZ.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA ZE SZKOLENIA

Operatorzy DUKZ WARMATE

Najlepszy wynik uzyskali ex aequo żołnierz WOT pełniący Terytorialną Służbę Wojskową oraz żołnierz zawodowy z innego rodzaju sił zbrojnych - informuje ppłk Marek PIETRZAK, rzecznik prasowy dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

W najbliższych miesiącach planowane są kolejne takie szkolenia. Operatorzy z najlepszymi wynikami zostaną objęci szkoleniem instruktorskim, a docelowo w brygadach obrony terytorialnej będą pełnić służbę w grupach wsparcia informacyjnego.

- Szkolenie w tym naprowadzania bojowe potwierdziły założone przez gestora tego typu systemów – Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej – skuteczność i walory bojowe. Na obecnym etapie wdrożenia systemu uwaga gestora będzie koncentrować się na trzech aspektach: rozwijaniu integracji DUKZ z systemami rażenia sił zbrojnych; rozwoju technologicznym systemu; a także nasycaniu sił zbrojnych zdolnościami do obsługi tego typu uzbrojenia - wyjaśnia ppłk. Pietrzak.

Pierwszymi jednostkami, do których trafi uzbrojenie będą brygady na ścianie wschodniej.

System WARMATE został pozyskany na mocy umowy podpisanej 20 listopada 2017 roku przez firmę WB Electronics i jednostkę wojskową NIL. Umowa ta obejmuje dostawę tysiąca bezzałogowców - stu zestawów po 10 dronów każdy. Pierwsza dostawa uzbrojenia miała miejsce w grudniu 2017 roku, kolejne partie trafią na wyposażenie sił zbrojnych, w tym WOT do końca 2018 roku.

System amunicji krążącej WARMATE jest przeznaczony do eliminacji jednostek przeciwnika w bezpośredniej strefie walki. Rozwiązanie opracowane przez inżynierów WB Electronics należy do klasy systemów zwanych „amunicją krążąca/loitering ammunition”, i obecnie oprócz Polski tego typu systemy są produkowane jedynie w Stanach Zjednoczonych i Izraelu.

Siły Zbrojne RP jako jedne z pierwszych w NATO rozpoczęły wdrażanie tego typu nowoczesnego systemu uzbrojenia jakim jest amunicja krążąca.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Magazyn informacyjny Dziennika Zachodniego

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Drony uderzeniowe w polskiej armii. Operatorzy DUKZ WARMATE przeszkoleni ZDJĘCIA i WIDEO
c
comandofoki
w łeb. Ruskich tym nie zaatakujemy bo nie doleci.
Wróć na i.pl Portal i.pl