PiS chce zapytać Polaków o wiek emerytalny
W piątek Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło akcję przedstawiania kolejnych pytań referendalnych. Pierwsze pytanie - jak przekazał prezes PiS Jarosław Kaczyński - będzie brzmiało: "Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?". Kolejne pytanie referendalne ogłosiła w sobotę Beata Szydło i będzie brzmiało: "Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn?".
Odnosząc się z drugiego z pytań, politycy obozu rządzącego zwrócili uwagę na różnicę w podejściu do tego tematu PiS i rządzącej wcześniej koalicji PO-PSL.
PiS: Tusk chciał, żeby Polacy pracowali aż do śmierci
Beata Szydło podkreśliła, że obrona Polaków przed szkodliwymi decyzjami rządu Tuska w sprawie wieku emerytalnego była priorytetem PiS już w kampanii prezydenta Andrzeja Dudy w 2015 roku.
"Po wygranych wyborach, PiS zrealizował złożoną Polakom obietnicę i zniósł podwyższenie wieku emerytalnego" – przypomniała była premier i dodała: "Nie pozwolimy na powrót regulacji zmuszających Polaków, aby pracowali niemal do końca życia".
"Antyspołeczny rząd PO-PSL Donalda Tuska podwyższył wiek emerytalny milionom Polaków. Polacy mieli zdaniem Tuska pracować aż do śmierci, a on sam miał dzięki Angeli Merkel zapewnić sobie przez 5 lat 'nicnierobienia' w Brukseli emeryturę w wysokości ~30 tys. zł" – napisał w sobotę rano na Twitterze wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski.
"Obiecaliśmy obniżenie wieku emerytalnego i dotrzymaliśmy słowa! Polacy mają prawo po ciężkich latach pracy na odpoczynek, godną emeryturę, czas z rodziną, wnukami" – podkreślił Arkadiusz Mularczyk.
"Pamiętamy, jak Tusk i PO okłamywali Polaków w sprawie wieku emerytalnego" – dodał polityk.
"Tak właśnie wyglądało równouprawnienie kobiet w wykonaniu Platformy. Podniesienie wieku o 7 lat i zrównanie wieku z mężczyznami. Oni zepsuli, my naprawiliśmy" – skomentował drugie pytanie referendalne Jan Kanthak, wiceminister aktywów państwowych.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Referendum 2023. Będą cztery pytania
W czerwcu wicepremier Jarosław Kaczyński oświadczył, że kwestia relokacji migrantów w UE musi zostać poddana pod referendum. Zamiar przeprowadzenia referendum razem z przypadającymi na jesieni wyborami parlamentarnymi potwierdził premier Mateusz Morawiecki.
16 i 17 sierpnia odbędzie się dwudniowe posiedzenie Sejmu, podczas którego - zgodnie z harmonogramem - posłowie zajmą się wnioskiem w tej sprawie.
W kolejnych dniach (13 i 14 sierpnia) Prawo i Sprawiedliwość będzie publikowało filmy z kolejnymi pytaniami referendalnymi.
