Druk przelewu służy do wykonania polecenia przelewu, stanowiącego jedną z podstawowych form pieniężnych rozliczeń bezgotówkowych. Występuje w wersji papierowej i elektronicznej. Obie zawierają jednak właściwie te same elementy składowe, czyli wolne pola, które należy uzupełnić. Są to:
- nazwa odbiorcy (nazwa wierzyciela),
- pełny numer rachunku odbiorcy,
- kwota do przelewu,
- waluta w której przelew będzie dokonany,
- nazwa zleceniodawcy
- pełny numer rachunku dłużnika (zleceniodawcy),
- informacja o rodzaju zobowiązania (pole - "tytułem"),
- data,
- w papierowej wersji - pieczęć oraz podpis zleceniodawcy, wraz z aktualną datą.
Druk przelewu online do wydrukowania
Jeśli chodzi o wersję elektroniczną to łatwo znajdziesz ją w internecie. Druk przelewu online można legalnie pobrać z sieci. Na ogół występuje w formacie pdf, ale równie często dostępny jest druk przelewu w formacie doc. Są też strony internetowe na których można blankiet uzupełnić od razu i wydrukować już wypełniony.
W innym przypadku trzeba pusty druk przelewu najpierw pobrać, następnie wypełnić na komputerze i wydrukować lub pobrać, wydrukować i wypełnić ręcznie.
Ostatnim krokiem jest udanie się z wypełnionym drukiem przelewu do banku lub na pocztę celem dokonania transakcji.
Druk przelewu PDF
Dla niektórych problemem może być samo pobranie druku przelewu online lub otworzenie go na własnym komputerze. Pobranie nie jest trudne. Na niektórych stronach internetowych przy drukach umieszczone są polecenia typu „pobierz”, w które wystarczy kliknąć lewym przyciskiem myszy.
W innym przypadku często wystarczy najechać na druk przelewu i po kliknięciu prawym przyciskiem myszy wybrać opcję „zapisz jako”. Żeby otworzyć na swoim komputerze druk przelewu pdf (załącznik nr 1) trzeba mieć zainstalowany odpowiedni program. Mowa o Adobe Acrobat Reader, za pośrednictwem którego będziemy mogli wejść do druku przelewu PDF i wpisać w niego odpowiednie dane.
Druk papierowy dostępny na miejscu
Druk przelewu w formie papierowej znajdziemy w każdej placówce poczty polskiej, banku czy instytucji publicznej. Najczęściej spotykany jest druk w charakterystycznych biało – różowo – czerwonych barwach. Dostaniemy go bezpłatnie w każdej instytucji lub urzędzie, gdzie wykonuje się przelewy pieniężne. W urzędzie gminy czy miasta np. zapłacisz za pomocą druku przelewu podatki.

Druk przelewu ZUS
Druk przelewu bankowego wykorzystasz m.in. w zakładzie ubezpieczeń społecznych, urzędzie skarbowym i bezpośrednio w placówce bankowej. Wizualnie papierowy druk przelewu, który dostaniemy w siedzibie danej instytucji, niczym nie różni się od druku dostępnego na jej stronie internetowej. Druk przelewu pocztowego ma jednak wszystkie pola puste, natomiast w przypadku druku przelewu do us czy druku przelewu zus, zwykle nadrukowane są już na nim konkretne numery kont, na które należy dokonać wpłaty. Od pocztowego różnią się też tym, że podlane są napisem z nazwą instytucji. W przypadku druku przelewu zus (przykład - załącznik nr 3) trzeba znać numer NRS. To ważne, ponieważ na tej podstawie zus prawidłowo zidentyfikuje i zaksięguje wpłatę. Musimy też wpisać swój NIP.
Załączone pliki: