Dzięki diagnozie przeprowadzonej wśród uczniów klas V, dzieci będą mogły sprawdzić się przed czekającym je za rok sprawdzianem szóstoklasisty. Będzie on inny od dotychczasowych, bo po raz pierwszy pisać będą go uczniowie uczący się już według nowej podstawy programowej.
Badanie sprawdzi m.in. jak uczniowie radzą sobie z dobieraniem odpowiedniego modelu matematycznego do rozwiązywanego problemu, a także z rozumowaniem oraz tworzeniem strategii rozwiązania problemu. Diagnoza będzie nawiązywała formą i rodzajem użytych zadań do sprawdzianu szóstoklasisty.
POBIERZ ARKUSZ: DUMa 2014: Sprawdzian z matematyki dla piątoklasistów - ZESTAW 1
POBIERZ ARKUSZ: DUMa 2014: Sprawdzian z matematyki dla piątoklasistów - ZESTAW 2
DUMa - ZESTAW M1 - PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI
ZADANIE 1 - C
ZADANIE 2 - B
ZADANIE 3 - C
ZADANIE 4 - PRAWDA, PRAWDA
ZADANIE 5 - C
ZADANIE 6 - C
ZADANIE 7 - FAŁSZ, FAŁSZ
ZADANIE 8 - PRAWDA, FAŁSZ
ZADANIE 9 - A
ZADANIE 10 - A, C
ZADANIE 11 - A, D
ZADANIE 12 - B
ZADANIE 13
Za 8 dużych ramek zapłaciłaby 8 ∙ 8 zł = 64 zł – za dużo.
Za 8 małych ramek zapłaciłaby 8 ∙ 6 zł = 48 zł – za mało, ale tylko o 2 zł.
Za 7 małych ramek i 1 dużą zapłaciłaby: 7 ∙ 6 zł + 8 zł = 42 zł + 8 zł = 50 zł – zgadza się.
Każda zamiana 1 małej ramki na 1 dużą zwiększa koszt zakupu o 2 zł, czyli nie można kupić
więcej dużych ramek.
Odpowiedź: Basia kupiła 7 małych ramek i 1 dużą.
ZADANIE 14
600 zł : 12 = 50 zł – cena 1 lekcji,
Ewa brała 3 lekcje, czyli jej rodzice zapłacili 3 ∙ 50 zł = 150 zł.
ZADANIE 15
Obliczenie pola powierzchni działki: 20 · 15 = 300 m2
Pole powierzchni sadu:
odejmując od pola działki pola trawnika i warzywnika:
Trawnik ma powierzchnię: 10 · 16 = 160 m2
Warzywnik ma powierzchnię: 7 · (15 – 10) = 35 m2
Sad ma powierzchnię: 300 – 160 – 35 = 105 m2
Obliczenie, jaką częścią działki jest sad:
105/300, 35/100, 21/60, 7/20, lub 0,35
DUMa - ZESTAW M2 - PRZYKŁADOWE ODPOWIEDZI
ZADANIE 1 - B
ZADANIE 2 - A
ZADANIE 3 - A
ZADANIE 4 - FAŁSZ, FAŁSZ
ZADANIE 5 - B
ZADANIE 6 - C
ZADANIE 7 - PRAWDA, FAŁSZ
ZADANIE 8 - FAŁSZ, FAŁSZ
ZADANIE 9 - D
ZADANIE 10 - B, C
ZADANIE 11 - B, C
ZADANIE 12 - D
ZADANIE 13
Gdyby kupiła 9 dużych ramek to zapłaciłaby 9 ∙ 8 zł = 72 zł – wydałaby za dużo o 12 zł
Gdyby kupiła 9 małych ramek to zapłaciłaby 9 ∙ 6 zł = 54 zł – wydałaby za mało o 6 zł
7 małych i 2 duże: 7 ∙ 6 zł + 2 ∙ 8 zł = 42 zł + 16 zł = 58 zł – nadal o 2 zł za mało
Czyli kupiła 6 małych ramek i 3 duże: 6 ∙ 6 zł + 3 ∙ 8 zł = 36 zł + 24 zł = 60 zł – zgadza się.
Każda zamiana 1 małej ramki na 1 dużą zwiększa koszt zakupu o 2 zł, czyli nie można kupić
więcej dużych ramek.
Odpowiedź: Basia kupiła 6 małych ramek i 3 duże ramki.
ZADANIE 14
600 zł : 12 = 50 zł – cena za 1 lekcję,
Andrzej brał 4 lekcje, czyli jego rodzice zapłacili 4 ∙ 50 zł = 200 zł.
ZADANIE 15
Obliczenie pola powierzchni działki: 30 · 15 = 450 m2
Pole powierzchni sadu:
Trawnik ma powierzchnię: 10 · 20 = 200 m2
Warzywnik ma powierzchnię: 14 · (15 – 10) = 70 m2
Sad ma powierzchnię: 450 – 200 – 70 = 180 m2
Obliczenie, jaką częścią działki jest sad:
180/450, 18/45, 2/5 lub 0,4
Wyniki badania DUMa pozwolą nauczycielom ocenić mocne i słabe strony uczniów, a tym samym lepiej zaplanować pracę w VI klasie. Każda szkoła otrzyma informacje o wynikach uczniów poszczególnych oddziałów i wynikach całej szkoły na tle innych placówek. Publicznie dostępny będzie jedynie raport omawiający wyniki badania na poziomie krajowym.
SPRAWDZIAN 2015 - ZOBACZ JAKIE TESTY CZEKAJĄ TWOJE DZIECKO!
Ogólnopolskie wyniki obu badań zostaną zaprezentowane w raportach Instytutu Badań Edukacyjnych jesienią tego roku.
Zobacz też: Sprawdzian trzecioklasisty - OBUT 2014. Matematyka [ODPOWIEDZI, PYTANIA, ARKUSZE]