Duże ułatwienie w sprawach przed sądami administracyjnymi. Prezydent podpisał ustawę

Małgorzata Puzyr
PAP
Opracowanie:
Ustawa podpisana przez prezydenta ma ułatwić dostęp do sądu osobom, które z różnych przyczyn nie mogą odbierać korespondencji w miejscu zamieszkania
Ustawa podpisana przez prezydenta ma ułatwić dostęp do sądu osobom, które z różnych przyczyn nie mogą odbierać korespondencji w miejscu zamieszkania Paweł Relikowski / PPG / ZDJĘCIE
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy przewidującą umożliwienie doręczania pism na adres skrytki pocztowej w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Nowelizacja Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi była inicjatywą Senatu.

Jak poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ustawę w czwartek. W uzasadnieniu nowelizacji wskazano, że obecnie możliwość doręczenia pism także na adres skrytki pocztowej przewiduje zarówno Kodeks postępowania cywilnego, Kodeks postępowania karnego i Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Skoro – argumentowano – taka możliwość „nie spowodowała problemów nawet w tak ważnych sprawach jak proces karny, to powinna ona być również przewidziana w postępowaniu przed sądami administracyjnym”.

Ułatwienie dostępu do sądów

Według zamierzeń zmiana ma zapewnić ułatwienie dostępu do sądu osobom, które z różnych przyczyn nie mogą odbierać korespondencji w miejscu zamieszkania, w tym osobom bezdomnym, oraz uwzględnić okoliczność, że „niejednokrotnie korzystanie ze skrytki pocztowej jest dla adresata wygodniejsze”.

Dlatego dodany do ustawy przepis głosi, że „na wniosek adresata doręczenie może być dokonane na wskazany przez niego adres skrytki pocztowej”. „W takim przypadku pismo przesłane za pośrednictwem operatora pocztowego (...) składa się w placówce pocztowej tego operatora, umieszczając zawiadomienie o tym w skrytce pocztowej adresata. W zawiadomieniu wskazuje się placówkę pocztową operatora, w której złożono pismo, oraz zamieszcza się informację, że należy je odebrać w terminie siedmiu dni od dnia pozostawienia zawiadomienia” – stanowi dodany przepis.

Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

mac

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl