Dwa złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. Bursztynem chcieliby sfinansować przekop

Tomasz Chudzyński
Wizja lokalna na terenie przyszłego przekopu mierzei: Na razie badania wykazały dwa, niewielkie złoża w rejonie zaplanowanych wykopów, co potwierdził minister Marek Gróbarczyk.
Wizja lokalna na terenie przyszłego przekopu mierzei: Na razie badania wykazały dwa, niewielkie złoża w rejonie zaplanowanych wykopów, co potwierdził minister Marek Gróbarczyk. Agata Gołąbek
Dwa niewielkie złoża bursztynu w rejonie przyszłych wykopów pod przekop Mierzei Wiślanej wykryli geolodzy. Pojawiają się sugestie, że jest go tyle, by sfinansować inwestycje.

Jaka jest wartość bursztynu skrywanego przez piaski mierzei w miejscu przekopu? Na to pytanie odpowiedź ma dać ekspertyza zlecona przez ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, za pośrednictwem Urzędu Morskiego w Gdyni. Na razie badania wykazały dwa, niewielkie złoża w rejonie zaplanowanych wykopów, co potwierdził minister Marek Gróbarczyk.
- W pewnych miejscach bursztyn tam jest - mówił portalowi logistyka.pl.

Prawo eksploatacji złóż pod przekopem specustawa przyznała gdyńskiemu Urzędowi Morskiemu.
- Urząd pracuje nad dokumentacją, która będzie niezbędna w momencie podjęcia decyzji o złożeniu wniosku do ministra ochrony środowiska o wydanie koncesji na wydobycie. Należy podkreślić, że decyzja w tym zakresie jeszcze nie zapadła. Czekamy na wyniki dodatkowych analiz - mówi Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka urzędu.

Już w 2016 r. wiceminister kultury Jarosław Sellin mówił - a podstawie rozmów z ministerstwem gospodarki morskiej - że w miejscu przekopu wydobyte zostaną „tony bursztynu”. Sugerował, że eksploatacja złóż sfinansowałaby budowę kanału żeglugowego (koszt budowy szacowany jest na 880 mln zł).
- Złoża na Mierzei Wiślanej nie mają charakteru ciągłego, są rozproszone - mówi Wojciech Jegliński dyrektor Oddziału Geologii Morza w Gdańsku Państwowego Instytutu Geologicznego.

Warto podkreślić, że cały teren przyszłej inwestycji jest ogrodzony i dozorowany.

Eksploatację złóż bursztynu w miejscu budowy przekopu Mierzei Wiślanej powinny poprzedzić szczegółowe badania - mówią geolodzy. Takie już trwają, zlecił je Urząd Morski w Gdyni, który realizuje inwestycję.

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk przyznał w mediach (niedawny wywiad dla portalu logistyka.pl), że złoża bursztynu w miejscu przyszłego przekopu są.

Ministerstwo zleciło kolejne prace na terenie przekopu, które mają dać odpowiedź, ile bursztynu da się wydobyć, a przede wszystkim - jaka jest jego wartość.

To zupełnie inne zdanie od tego, które jeszcze trzy lata temu prezentował rząd Beaty Szydło.
Wówczas jeden z przedstawicieli Rady Ministrów zapowiedział, że złoże bursztynu w miejscu przyszłego kanału ma wartość 900 mln zł. Oznaczałoby to, że eksploatacja tej kopaliny sfinansuje budowę przekopu (inwestycja ma kosztować 880 mln zł).

O tym, że Mierzeja Wiślana i Żuławy skrywają złoża „złota Bałtyku” wiadomo nie od dziś, co potwierdza Wojciech Jegliński, dyrektor Oddziału Geologii Morza w Gdańsku Państwowego Instytutu Geologicznego.

Wykonano niewielką liczbę odwiertów. Złoża na Mierzei Wiślanej nie mają charakteru ciągłego, są rozproszone. Trudno dyskutować o zasobności i ich eksploatacji przy tak ogólnym, jak nasze, rozpoznaniu.

Dodajmy, bardziej szczegółowe badania złóż bursztynu na terenie budowy drogi wodnej przez mierzeję prowadzi Urząd Morski w Gdyni, który realizuje inwestycję (rozpoznanie zlecono prywatnej firmie geologicznej). - Na podstawie prac dotychczas zleconych przez Urząd Morski w Gdyni w zakresie oszacowania ewentualnego występowania złoża bursztynu w miejscu planowanej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, stwierdzono dwa niewielkie złoża w rejonie wykopów - informuje Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni. - Nie oszacowaliśmy dokładnie, jakie są to wartości - dodatkowa analiza w tym zakresie jest w trakcie wykonania.

Na mocy „specustawy” z lutego 2017 r. o budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną, to Urząd Morski w Gdyni, jako inwestor, będzie miał prawo do eksploatacji złóż w czasie budowy.

Zaznaczmy, budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną, w tzw. Nowym Świecie, ma się rozpocząć w tym roku. Droga wodna łącząca Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym ma zapewnić swobodną żeglugę po polskiej części Zalewu Wiślanego (jedyne, naturalne wejście na akwen, Cieśninę Piławską, kontrolują Rosjanie) i zapewnić rozwój portu w Elblągu. Zyskać ma także turystyka. W lutym w miejscu przyszłego przekopu wycięto las (na obszarze 25 ha padło około 40 tys. drzew).

Budowa powinna się zakończyć, zgodnie z harmonogramem przyjętym przez rząd (w marcu ma zakończyć się przetarg na firmę, która zrealizuje pierwszy etap przekopu) w roku 2022. Jednak po rozpoczęciu wycinki o pilne spotkania w sprawie tej inwestycji, prowadzonej na obszarze chronionym unijnym programem środowiskowym Natura 2000, poprosiła stronę polską Komisja Europejska. Przedstawiciele ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej nie kryli po spotkaniu optymizmu (”KE widzi konieczność budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną” - informował Michał Kania, rzecznik resortu). Jednak w mediach pojawiły się „przecieki z Brukseli”, które mówiły, że KE chce wstrzymania wszelkich prac przy przekopie, do czasu rozpatrzenia wszelkich procedur środowiskowych przy tej inwestycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dwa złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. Bursztynem chcieliby sfinansować przekop - Plus Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl