Dwie nowe "szkolne ulice" w Warszawie. Będą zamknięte dla samochodów, by poprawić bezpieczeństwo uczniów

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
W dniach nauki szkolnej o poranku kierowcy nie będą mogli wjechać w lokalną uliczkę i podjechać pod samą szkołę czy przedszkole, dzięki czemu ostatni odcinek pokonywany przez dzieci w drodze do placówki ma przebiegać bez ryzyka.
W dniach nauki szkolnej o poranku kierowcy nie będą mogli wjechać w lokalną uliczkę i podjechać pod samą szkołę czy przedszkole, dzięki czemu ostatni odcinek pokonywany przez dzieci w drodze do placówki ma przebiegać bez ryzyka. ZDM
Wystartowały dwie kolejne „szkolne ulice” - na Pradze-Południe oraz w Ursusie. Oznacza to, że pod stołeczne podstawówki, które znajdują się na tych ulicach, kierowcy nie będą mogli podjechać o poranku. W ten sposób uczniowie będą mogli bezpiecznie dotrzeć pieszo na lekcje. Szczegóły poniżej.

Program „Szkolna ulica” polega na czasowym ograniczeniu ruchu samochodów w bezpośrednim sąsiedztwie szkoły. W dniach nauki szkolnej o poranku kierowcy nie będą mogli wjechać w lokalną uliczkę i podjechać pod samą szkołę czy przedszkole, dzięki czemu ostatni odcinek pokonywany przez dzieci w drodze do placówki ma przebiegać bez ryzyka. Takie rozwiązanie wprowadzono już rok temu przy Szkole Podstawowej nr 323 na Ursynowie.

Teraz pora na kolejne placówki. Ograniczenie ruchu samochodów od 16 września zaczęło działać przy Szkole Podstawowej nr 375 wraz z Oddziałami Zamiejscowymi Przedszkola nr 198, które znajdują się pod adresem ul. Abrahama 10, a także Szkole Podstawowej nr 381 przy ul. M. Drzymały 1.

- W każdej z nich zmiany rozpoczęliśmy od rozmów ze społecznością szkolną – dyrekcją i radą rodziców. Aby jak najlepiej zidentyfikować problemy, z jakimi zmagają się uczniowie w drodze na zajęcia, wykonaliśmy szczegółowe obserwacje, pomiary ruchu i jakości powietrza. W ten sposób wyłoniliśmy placówki - tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich.

„Szkolna ulica” na Gocławiu

Jak informuje ZDM, w ciągu godziny, między 7.30 a 8.30, pod wejścia do szkoły i przedszkola przy ul. Abrahama próbowało podjechać aż 90 samochodów. W tym samym czasie z tej przestrzeni korzystało ponad 250 osób - dzieci, rodziców i pracowników placówki.

Teraz ruch samochodów ogranicza znak zakaz ruchu (B-1), obowiązujący w dni nauki szkolnej w godzinach 7.30-8.30. Rodzice, którzy mimo wszystko muszą rano skorzystać z auta, mogą nadal zaparkować po drugiej stronie ul. Abrahama bądź na parkingu po drugiej stronie budynku szkoły przy pływalni „Wodnik”.

Wprowadzenie „Szkolnej ulicy” to nie jedyna zmiana na rzecz poprawy bezpieczeństwa w tym rejonie. Mieszkańcy zgłaszali problemy z widocznością przy wyjeździe z drogi wewnętrznej w ul. Abrahama. Kierowcy mieli problem z zauważeniem pojazdów nadjeżdżających z lewej strony podczas włączania się do ruchu. Aby ułatwić wyjazd na ul. Abrahama, zostało dodatkowo zainstalowane lustro.

„Szkolna ulica” w Ursusie

Z kolei aby dostać się do głównego wejścia Szkoły Podstawowej nr 381, dzieci pokonują ponad 250 m stosunkowo wąską ul. Drzymały. Nie da się z niej wyjechać bez zawracania, które zazwyczaj odbywa się tuż przy szkolnej furtce. Kierowcy niejednokrotnie wjeżdżają przy tym na chodnik.

- W ramach poprawy bezpieczeństwa pod Szkołą Podstawową nr 381 „szkolną ulicę” wprowadziliśmy na ul. Drzymały od skrzyżowania z ul. Kompanii AK „Kordian”. Tu, podobnie jak przy ul. Abrahama, ruch samochodów jest ograniczony znakiem zakazu ruchu (B-1) w dni nauki szkolnej w godzinach 7.30-8.30. Rodzice, którzy muszą rano dojechać z dziećmi samochodem, mogą - podobnie jak dotychczas - skorzystać z parkingu zlokalizowanego przy al. Bzów - przekazali drogowcy.

„Szkolna ulica” będzie tu funkcjonować na próbę do końca października, a jeśli się sprawdzi, zostanie wprowadzona na stałe.

Wszystkie te zmiany to część programu „Droga na szóstkę”, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły. Na ostatniej sesji Rada Warszawy przyznała ZDM środki na wprowadzenie zmian pod kolejnymi placówkami. Niebawem ruszy opracowanie projektów, a potem ich wdrożenie. 6 szkół wybranych do zwiększenia bezpieczeństwa to:

  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 41,
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 157 im. Adama Mickiewicza,
  • Szkoła Podstawowa nr 175 im. Heleny Marusarzówny,
  • Szkoła Podstawowa nr 195 im. Króla Maciusia I,
  • Szkoła Podstawowa nr 323 im. Polskich Olimpijczyków – Filia przy ul. Warchałowskiego 4 (pod główna siedzibą przy ul. Hirszfelda jest już „Szkolna ulica”),
  • Szkoła Podstawowa nr 373 im. I. J. Paderewskiego
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl