SPIS TREŚCI
Zdaniem Ceda bezpańskie psy, zwłaszcza połączone w sfory, stanowią zagrożenie większe niż wilki. „W czasach sowieckich problem rozwiązano po prostu poprzez produkcję mydła domowego w fabrykach mydła z bezpańskich psów” - dodał. Jednocześnie polityk podkreślił: „kły i zęby, z właścicielami lub bez, nie powinny stanowić zagrożenia dla ludności”.
Weterynarz i mit o mydle z psów
Lekarz weterynarii Michaił Szeljakow w komentarzu dla magazynu „Ridus” wyjaśnia, że stosowanie psiego tłuszczu w przemysłowej produkcji mydła nigdy nie było powszechną praktyką. - Może istnieć mydło podobnego pochodzenia zwierzęcego, ale jest już robione inaczej, ręcznie - powiedział ekspert.
Ponadto Szeljakow zauważył, że zabijanie bezpańskich zwierząt nie doprowadzi do zmniejszenia ich liczby. Wręcz przeciwnie, badania naukowe dowodzą, że po gwałtownym spadku populacji gatunek szybko zaczyna się odradzać. - To miejsce nigdy nie jest puste. Istnieje fakt naukowy: po eksterminacji zwierząt następuje gwałtowny wzrost ich populacji. Jest to naturalny mechanizm, który został udowodniony. Nawet narodziny stają się bardziej liczne. Dlatego tylko sterylizacja - regulować liczbę psów oczywiście musimy, ale nie poprzez zabijanie - podkreślił Szeljakow.
Rosja ma problem z psami
W 2021 r. Władimir Putin polecił zmienić ustawodawstwo, aby zapewnić rejestrację zwierząt domowych, monitorowanie liczby bezpańskich psów, w tym szczepionych i sterylizowanych, a także opracowanie jednolitych metod regulacji ich populacji. W 2023 r. Duma Państwowa przeniosła uprawnienia do zajmowania się tą kwestią na poziom regionalny. Następnie szereg podmiotów wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej zdecydował się zezwolić na usypianie bezpańskich psów.
Kwestia regulacji liczby bezpańskich zwierząt ponownie stała się przedmiotem debaty publicznej i politycznej na początku 2024 r. po serii ataków psów na ludzi. Dwa projekty ustaw dotyczących kontroli zwierząt zostały przedłożone rządowi. Pierwszy z nich przewiduje grzywny w wysokości do 50 000 rubli za samowolne poruszanie się psów, a drugi przewiduje odpowiedzialność karną do trzech lat więzienia, jeśli samowolne poruszanie się psa doprowadzi do śmierci człowieka.

źr. The Moscow Times