Dzień Kuriera. Ekspert: W czasie pandemii kurierzy zyskali w oczach społeczeństwa ale nie jest to zawód dla każdego

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Warto jednak pamiętać, że maszyny nie zastąpią kurierów- mówi nam ekspert.
- Warto jednak pamiętać, że maszyny nie zastąpią kurierów- mówi nam ekspert. Szymon Starnawski/ Polska Press
- Czas pandemii był wymagający dla wszystkich. Nie inaczej było w przypadku branży KEP, która musiała rozwijać się tak szybko jak e-commerce- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Tomasz Buraś, prezes zarządu w DHL Express Polska. - Zdarzało nam się dostarczać narzędzia niezbędne do przeprowadzenia operacji, kurier dostarczył ją do miejsca docelowego – na pół godziny przed rozpoczęciem zabiegu- wylicza ekspert.

Pandemia COVID-19 odcisnęła swoje piętno na każdej branży, w każdej dziedzinie naszego życia. Jednak w przypadku branży kurierskiej nie można mówić o załamaniu, a wręcz przeciwnie. - Czas pandemii był wymagający dla wszystkich. Nie inaczej było w przypadku branży KEP, która musiała rozwijać się tak szybko jak e-commerce- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Tomasz Buraś, prezes zarządu w DHL Express Polska – firmie obsługującej międzynarodowe ekspresowe przesyłki lotnicze.- Wszystko po to, aby sprostać oczekiwaniom klientów, którzy chętnie robili zakupy online i oczekiwali, że dostaną swoje zamówienie w ekspresowym tempie- dodaje.

Jak wylicza dalej, w czasie ostatnich miesięcy cała branża dokonała tytanicznej pracy. - Postawiono na wzmocnienie sieci logistycznych, rozwiązania w zakresie automatyzacji i personalizacji, wprowadzono nowe formy płatności czy też nawiązano liczne partnerstwa z punktami nadawczo-odbiorczymi przesyłek. Myślę jednak, że to nie koniec wyzwań. Zarówno przed e-commerce, jak i przed nami jest jeszcze wiele szans na rozwój. Tym bardziej, że według naszych przewidywań liczba e-konsumentów, a co za tym idzie liczba przesyłek może wzrastać- zapowiada Buraś.

Na rynku pojawiają się alternatywne metody doręczania przesyłek: maszyny do nadawania i odbierania paczek,czy punkty odbioru. Zdaniem eksperta niemal wszystkie firmy idą w tym kierunku. - Klienci przede wszystkim chcą w wygodny dla siebie sposób odbierać przesyłki- mówi. - Warto jednak pamiętać, że maszyny nie zastąpią kurierów – ich usługi są potrzebne nie tylko w przypadku klientów biznesowych, ale też zwykłych konsumentów, którzy zamawiają przesyłki niestandardowe, duże gabaryty lub mają ograniczenia zdrowotne. Dla nich lepszym i wygodniejszym wyborem będzie dostawa do drzwi- wyjaśnia.

- Klienci oczekują przede wszystkim terminowości i szybkości dostaw. Stawiają na sprawdzonych i doświadczonych partnerów logistycznych. Szczególnie klienci biznesowi starannie dobierają firmy, które ułatwiają im handel międzynarodowy, wspierając ich również w kwestiach proceduralnych i celnych- tłumaczy.

- Warto jednak pamiętać, że maszyny nie zastąpią kurierów- mówi nam ekspert.

Dzień Kuriera. Ekspert: W czasie pandemii kurierzy zyskali w...

Jednocześnie Buraś podkreśla, że w czasie ostatnich kilkunastu miesięcy kurierzy zyskali w oczach społeczeństwa. - Przedstawiciele tego zawodu w czasie pandemii, kiedy wiele osób musiało pozostać w domu, dostarczali codziennie paczki z najpotrzebniejszymi produktami. Właśnie wtedy, jako społeczeństwo, doceniliśmy tę profesję, ponieważ bez nich nie mielibyśmy dostępu do wielu rzeczy- tłumaczy.

Jego zdaniem zawód kuriera wymaga szeregu umiejętności i nie jest dla każdego. Choć kurierzy mają przede wszystkim za zadanie przewieźć i dostarczyć paczki, to nie bez znaczenia są umiejętności miękkie. - Kurier powinien posiadać zdolność budowania relacji z klientami, radzić sobie w sytuacjach stresowych i potrafić odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy. I najważniejsza rzecz – przede wszystkim lubić pracę z ludźmi- wylicza Buraś.

- W DHL Express wychodzimy z założenia, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych i staramy się sprostać oczekiwaniom naszych klientów – również w przypadku niestandardowych zleceń. Można powiedzieć, że nasze przesyłki dostarczane w ekspresowym tempie nie raz ratują sytuację. Nie inaczej było, kiedy dostarczyliśmy z Lipska niezbędną część dla Stoczni Remontowej w Gdańsku. Przesyłka pozwoliła na szybką naprawę statku, który w innym przypadku mógłby utknąć w porcie przez cały weekend, a armator byłby narażony na dodatkowe koszty postoju- wylicza.

Pracownicy poziomu początkowego mogą liczyć na stawkę godzinową rozpoczynającą się od 22,5 zł brutto/godz. oraz dodatkową miesięczną premię

Boże Narodzenie 2021. Amazon zatrudni 9 tysięcy pracowników ...

- Zdarzało nam się również dostarczać narzędzia niezbędne do przeprowadzenia operacji. Ostatni taki przypadek miał miejsce w Gdańsku, gdzie nasz samolot wylądował o 5:30, a już o 6:25 kurier dostarczył ją do miejsca docelowego – na pół godziny przed rozpoczęciem zabiegu! Oprócz ratowania życia ocaliliśmy też podróż – naszej klientce dostarczyliśmy paszport, który przez przypadek zostawiła w Polsce, a który był wymagany do przekroczenia granicy z Madagaskarem. Inną ciekawą, acz nietypową realizacją była dostawa kwiatów na terenie Serbii, w momencie kiedy przekraczanie granic nie było dozwolone- chwali się ekspert.

29 września w Polsce obchodzony jest Dzień Kuriera i Przewoźnika. Tego dnia Kościół katolicki w Polsce wspomina św. Gabriela Archanioła, patrona kurierów i doręczycieli.

Co dalej z cenami paliw?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl